Szósty pakiet sankcji wobec Rosji. Brak porozumienia ambasadorów UE. Borrell: Na końcu je osiągniemy

Ambasadorom unijnych krajów nie udało się porozumieć w sprawie szóstego pakietu sankcji wobec Rosji i warunków wprowadzenia embarga na import ropy - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Kolejne spotkanie zakończyło się fiaskiem.

Nie wiadomo, czy przywódcy 27 państw, na rozpoczynającym się około 16.00 szczycie w Brukseli podejmą ten temat i będą negocjować. Na razie nie ma tego w planach, jest zapowiedź tylko krótkiej informacji o przebiegu rozmów. Nadal porozumienie blokują Węgry, które nie są zadowolone z propozycji kompromisowej.

Chodzi o wyłączenie spod embarga ropy dostarczanej rurociągami, co stanowi jedną trzecią importu z Rosji. Sankcje mają objąć tylko dostawy ropy z Rosji drogą morską. Jeden z unijnych dyplomatów powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia, że Węgry stawiają nowy warunek - chcą gwarancji dostaw drogą morską w przypadku odcięcia dostaw ropociągami.

Więcej informacji o wojnie w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Tracz o REPowerEU: KE postawiła sprawę jasno. Musimy jak najszybciej uniezależnić się od rosyjskich gazu, węgla i ropy

Sankcje na Rosję i embargo na ropę. Szósty pakiet z problemami. Borrell: Będzie porozumienie

Najnowszy projekt wniosków na unijny szczyt, który dziś po południu rozpoczyna się w Brukseli, zakłada zgodę na szósty pakiet sankcji wobec Rosji i embargo na import ropy, jednak może on być jeszcze zmieniony. Dokument widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Od decyzji najpierw ambasadorów krajów członkowskich, a później europejskich przywódców zależy czy ten fragment pozostanie w dokumencie.

W projekcie wniosków napisano, że Rada Europejska zgadza się na szósty pakiet sankcji, który obejmie ropę naftową oraz produkty ropopochodne dostarczane z Rosji do państw członkowskich z czasowym wyłączeniem ropy dostarczanej rurociągiem. Według najnowszej wersji projektu konkluzji przywódcy mają wezwać do szybkiego sfinalizowania prac nad szóstym pakietem.

Szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell wykazuje jednak wiele optymizmu wobec kolejnego pakietu sankcji.  W rozmowie z France Info (cytowanej przez France24) stwierdził. - Wczoraj po południu toczyły się trudne rozmowy, podobnie jak dziś rano. Sądzę, że dziś po południu będziemy w stanie przedstawić przywódcom państw członkowskich porozumienie - powiedział. Jak zaznaczył "decyzja musi zapaść jednogłośnie". - Na końcu osiągniemy porozumienie - deklaruje.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: