Bon turystyczny 2022. Nawet 1000 zł na dziecko. Jak aktywować bon? Czas ucieka

Bon turystyczny na wakacje obowiązuje jeszcze przez kilka miesięcy. Świadczenie w wysokości 500 zł na każde dziecko (lub 1000 zł w przypadku orzeczenia o niepełnosprawności) można wykorzystać na podróż po Polsce. Jak aktywować bon turystyczny? Do kiedy jest ważny? Wyjaśniamy.

Bon turystyczny pierwotnie miał obowiązywać do końca marca 2022 r. Jednak prezydent Andrzej Duda podpisał pod koniec grudnia nowelizację, dzięki której świadczenie można wykorzystać dłużej, a konkretnie do 30 września 2022 roku. 

Bon turystyczny na wakacje. Kto może otrzymać świadczenie?

Bon turystyczny jest przeznaczony dla rodziców przynajmniej jednego dziecka, które nie ukończyło jeszcze 18. roku życia. Na każde z dzieci przypada 500 zł - oznacza to, że wysokość bonu jest uzależniona od liczby dzieci, które znajdują się w rodzinie i nie skończyły jeszcze osiemnastu lat. Jeśli dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności, wówczas przysługuje mu 1000 zł.

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne) Można zyskać 500 zł na dziecko. Luka w przepisach

"Podobnie jak w programie 'Rodzina 500 Plus', bon przysługuje niezależnie od poziomu dochodów. Z bonu turystycznego będzie mogło skorzystać niemal 6,5 miliona polskich dzieci, w tym także dzieci rodziców pracujących za granicą" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie rządu.

Jak aktywować bon turystyczny? [INSTRUKCJA]

Bon turystyczny możemy otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Bon jest generowany w formie 16-cyfrowego numeru, który zostanie wysłany na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.

Więcej o świadczeniach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nie trzeba składać wniosku o przyznanie bonu turystycznego. Należy go jedynie aktywować. Aby to zrobić, wystarczy zalogować się na swój profil na PUE ZUS w serwisie www.zus.pl. Następnie wybrać zakładkę "Ogólny" i przejść do zakładki "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon". Należy uzupełnić aktualny e-mail oraz numer telefonu komórkowego.

Grecja (zdjęcie ilustracyjne) Wakacje 2022. Które kraje wymagają certyfikatu covidowego? [LISTA]

Bon turystyczny możemy zrealizować tylko na terenie Polski. Zapłacimy nim m.in. za pobyt w hotelu, gospodarstwie agroturystycznym, campingu czy pensjonacie. Możemy nim zapłacić także za imprezy turystyczne, które są realizowane przez organizacje pożytku publicznego lub przedsiębiorcę turystycznego. "Pamiętaj, że przez imprezę turystyczną należy rozumieć połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji" - przypomina rządowy portal bonturystyczny.polska.travel. Bonem turystycznym zapłacimy także za kolonię, "zieloną szkolę", wycieczkę czy obóz.

Podmiotów akceptujących bony turystyczne jest sporo. Ich listę można sprawdzić pod TYM adresem. Przed wyjazdem trzeba pamiętać o aktywacji bonu.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Dlaczego?
Więcej o: