Rekordy drożyzny padają nie tylko w Polsce. Niemcy z najwyższą inflacją od prawie pół wieku

W Niemczech inflacja przekroczyła rekordową barierę. W maju osiągnęła poziom 7,9 procent. To najwyższy wynik od prawie pół wieku.

Rosnące ceny w Niemczech zaskoczyły ekspertów, którzy spodziewali się znacznie niższego odczytu. Według analityków Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii, na gwałtowny wzrost inflacji przełożył się konflikt zbrojny na Ukrainie.

Zobacz wideo Skorzystałeś z wakacji kredytowych, bank obniży ci zdolność kredytową? Pytamy eksperta

„Rosyjska inwazja oznacza potężną recesję nie tylko dla Ukrainy. W maju ceny energii wzrosły u nas o ponad 38 procent w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Niestety najgorsze dopiero przed nami. Nie wykluczamy, że bułki staną się w końcu towarem luksusowym" - stwierdził Vincent Stamer. Niemiecki ekonomista dodał, że ceny żywności rosły ostatnio w tempie około 11 procent.

Jak ustalił Federalny Urząd Statystyczny, sięgająca prawie 8 procent inflacja jest najwyższa od 1973 roku. Ówczesna sytuacja była pod pewnymi względami analogiczna. Do wzrostu cen przyczynił się kryzys naftowy.

Inflacja w maju może przekroczyć 14 proc. Ile wyniesie inflacja w maju? Prognozy ekspertów nie są optymistyczne

Polska. Inflacja w maju może przekroczyć 14 procent

We wtorek Główny Urząd Statystyczny poda dane dotyczące inflacji. Ekonomiści nie mają wątpliwości, że inflacja w maju będzie wyższa niż w kwietniu. Część z nich przewiduje wskaźnik wyższych cen na poziomie nawet 14 proc.

Prognoza analityków Santander Bank Polska przewiduje, że w maju inflacja konsumencka wyniesie 14 proc. rok do roku oraz 1,7 proc. miesiąc do miesiąca. Co nazwano "solidnym wzrostem cen". Inflacja bazowa powinna wynieść 8 proc. (w kwietniu było to 7,7 proc.). Tak wysoki wskaźnik oznaczałby, że w Polsce ceny ostatni raz tak wysokie były w 1998 roku, gdy inflacja wyniosła 14,2 proc.  

Podobnie szacują ekonomiści z Banku Ochrony Środowiska. Przewidują oni dalszy wzrost inflacji, ale przekroczenie progu 14 proc. według nich, nastąpi dopiero w czerwcu. W maju zakładają wzrost cen o 13,5 proc. rok do roku. Według ekspertów BOŚ powodem wyższej inflacji jest wzrost cen hurtowych nabiału, tłuszczów i olejów.  

W kwietniu inflacja osiągnęła najwyższy od 1998 roku poziom - 12,4 proc. W wyniku czego Rady Polityki Pieniężnej zdecydowała się podwyższyć stopę referencyjną NBP o 75 pb do 5,25 proc.

Więcej o: