Żłobkowe. Ostatni dzwonek na złożenie wniosku bez strat. Ile wyniesie dodatkowe świadczenie?

Rodzice mogą otrzymać dofinansowanie na żłobek, klub dziecięcy lub dziennego opiekuna. Do kiedy można złożyć wniosek? Jeśli zostanie złożony do 31 maja, żłobkowe będzie przyznane od 1 stycznia. Ile wyniesie świadczenie? Odpowiadamy.

Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w 2022 roku ze żłobkowego skorzysta ok. 110 tys. dzieci. Rząd przeznaczy na dodatkowe świadczenie ok. 520 mln zł.

Zobacz wideo Co zrobić, gdy dziecko pyta o wojnę? Kątna: Nie wolno zrzucać go z siebie i mówić, że to nie jest nasz problem

Żłobkowe. Do kiedy można złożyć wniosek?

Wniosek w sprawie dofinansowania pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna można było składać od 1 kwietnia 2022.  - Jeśli rodzice złożą taki wniosek do końca maja 2022 r., to prawo do dofinansowania zostanie ustalone od 1 stycznia 2022 r. Dofinansowanie przyznawane będzie bez względu na dochody rodziny - przekazała ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w rządowym komunikacie.

Przeczytaj więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Wniosek o dofinansowanie najwcześniej możemy złożyć w dniu, w którym dziecko zacznie chodzić o żłobka. "Jeśli złożysz wniosek w ciągu dwóch miesięcy od tego dnia, to ZUS przyzna dofinansowanie od dnia, w którym dziecko rozpoczęło pobyt w żłobku, klubie dziecięcym lub u opiekuna dziennego. Jeśli złożysz wniosek później, to ZUS przyzna dofinansowanie od miesiąca, w którym złożyłeś wniosek" - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Oznacza to, że po 31 maja rodzice będą mogli ubiegać się wyłącznie o dofinansowanie na bieżąco.  

Żłobkowe. Jak złożyć wniosek?

Wniosek możemy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem: 

  • PUE ZUS,
  • bankowości elektronicznej,
  • ministerialnej platformy Empatia.

Dofinansowanie może wynieść maksymalnie 400 złotych miesięcznie, jednak nie może być ono wyższe niż opłata za żłobek, klub dziecięcy lub dziennego opiekuna.

*******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: