Wymyślił 500 Plus, krytykuje rząd. "Ta kwota powinna być bezwzględnie waloryzowana". Mówi o inflacji

Ta kwota powinna być bezwzględnie waloryzowana ze względu na godność dzieci - stwierdził prof. Julian Auleytner, który jest uważany za twórcę koncepcji 500 Plus. Winna jest przede wszystkim inflacja.

W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że wzrost cen towarów i usług w Polsce wyniósł w maju w ujęciu rocznym aż 13,9 proc. Poprzednio tak wysoki odczyt inflacji GUS podał... w marcu 1998 r. Więcej w poniższym artykule: 

YMiedzynarodowa Konferencja Darczyncw na rzecz Ukrainyna Stadionie Narodowym w WarszawieInflacja w Polsce znów przebiła sufit. GUS podał fatalne dane za maj

Inflacja sprawia, że powraca dyskusja na temat waloryzacji świadczenia 500 Plus. Utrata wartości pieniądza sprawia bowiem, że realna wartość świadczenia jest dziś znacznie niższa niż w kwietniu 2016 roku, gdy program uruchomiono. 

Zobacz wideo Michał Kamiński gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (31.05)

Ekspert o 500 Plus: Potrzebna waloryzacja. Winna nie tylko inflacja

Prof. Julian Auleytner, były prezes Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej, uznawany za twórcę koncepcji tego typu świadczenia, krytykuje rząd za bezczynność dotyczącą wysokości wypłacanych środków. - Ta kwota powinna być bezwzględnie waloryzowana ze względu na godność dzieci - stwierdził w rozmowie z Money.

Zdaniem eksperta brak waloryzacji świadczenia, przy jednoczesnym waloryzowaniu emerytur, w tym dodatkowych, to dowód, że "rząd kieruje się bardziej rachunkiem poparcia wyborców starszych". - Waloryzuje się świadczenia emerytalne, waloryzuje się 14. emeryturę dla wybranej grupy biedniejszych emerytów, a nie waloryzuje się sumy, która pod nazwą "zasiłek wychowawczy" była przeznaczona jako z jednej strony asekuracja przed ubóstwem, z drugiej jako pewnego rodzaju inwestycja w dzieci. Można powiedzieć, że rząd kieruje się bardziej rachunkiem poparcia wyborców starszych, aniżeli potrzebami, które są związane z edukacją przyszłych pokoleń - stwierdził prof. Auleytner. 

Berlin, NiemcyRekordy drożyzny padają nie tylko w Polsce. Niemcy z najwyższą inflacją od prawie pół wieku

Stworzył 500 Plus. Dziś mówi, ile powinno wynieść świadczenie

Zdaniem ekonomisty świadczenie straciło swoją wartość na tyle, że jego nazwa nie jest już odpowiednia. - Obecnie "500 zł" należy zapisać w cudzysłowie, bo nie jest to realna wartość, to tylko symbol. Zostało to tak zaprojektowane, aby efektem była inwestycja w dzieci, dlatego powinno to być waloryzowane przynajmniej na poziomie 20-25 proc. - stwierdził. Ile powinno wynosić 500 Plus? Zdaniem ekonomisty powinno wzrosnąć do kwoty 620-650 zł. 

Ekspert pyta też o skuteczność 500 Plus. - Od 2016 do 2022 r. niektórzy rodzice otrzymali 36 tys. zł. Zadajmy jeszcze i takie pytanie: jak te środki zostały wykorzystane? Czy ministerstwo ma jakieś badania na ten temat? 

Inflacja i 500 Plus. Ekspert tłumaczy

Prof. Auleytner stwierdził też, że z uwagi na obecną inflację program 500 Plus już nie pełni funkcji redukującej ubóstwo. Wyjaśnił też, że świadczenie nie przekłada się na zwiększoną liczbę urodzeń. -  Lepiej zapomnieć o efekcie demograficznym 500+. On został sztucznie dodany do narracji - stwierdził.

Więcej o gospodarce przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Więcej o: