Do kiedy jest ważny bon turystyczny 2022? Które obiekty honorują bon?

Bon turystyczny na wakacje w Polsce obowiązuje dłużej, niż pierwotnie zakładano. Termin został bowiem wydłużony. Do kiedy jest ważny bon turystyczny i jak złożyć odpowiedni wniosek? Które obiekty honorują bon? Wyjaśniamy.

Bon turystyczny można wykorzystać na wakacjach nad morzem lub w górach. Rodzice mogą zapłacić nim m.in. za wycieczki szkolne czy obozy. Jest jednak jeden warunek - bon turystyczny można zrealizować tylko na terenie Polski.

Bon turystyczny - do kiedy ważny?

Bon turystyczny pierwotnie obowiązywał do końca marca 2022 roku. Jednak prezydent Andrzej Duda podpisał pod koniec grudnia nowelizację, dzięki której świadczenie można wykorzystać do 30 września 2022 roku.

Bon turystyczny jest przeznaczony dla rodziców przynajmniej jednego dziecka, które nie ukończyło jeszcze 18. roku życia. Na każde z dzieci przypada 500 złotych - oznacza to, że wysokość bonu jest uzależniona od liczby dzieci, które znajdują się w rodzinie i nie skończyły jeszcze osiemnastu lat. Jeśli dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności, wówczas przysługuje mu 1000 złotych. 

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

"Podobnie jak w programie 'Rodzina 500 Plus', bon przysługuje niezależnie od poziomu dochodów. Z bonu turystycznego będzie mogło skorzystać niemal 6,5 miliona polskich dzieci, w tym także dzieci rodziców pracujących za granicą" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie rządu.

Jak aktywować bon turystyczny? [INSTRUKCJA]

Bon turystyczny możemy otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Bon jest generowany w formie 16-cyfrowego numeru, który zostanie wysłany na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.

W systemie PUE ZUS należy otworzyć zakładkę "Ogólny" i wybrać z niej opcję "Polski Bon Turystyczny". Dalej klikamy w "Aktywuj Bon" i wypełniamy wniosek o świadczenie, który po podpisaniu wysyłamy do Polskiej Organizacji Turystycznej.

Bon turystyczny możemy zrealizować tylko na terenie Polski. Zapłacimy nim m.in. za pobyt w hotelu, gospodarstwie agroturystycznym, campingu czy pensjonacie. Możemy nim zapłacić także za imprezy turystyczne, które są realizowane przez organizacje pożytku publicznego lub przedsiębiorcę turystycznego. "Pamiętaj, że przez imprezę turystyczną należy rozumieć połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji" - przypomina rządowy portal bonturystyczny.polska.travel. Bonem turystycznym zapłacimy także za kolonię, "zieloną szkolę", wycieczkę czy obóz.

Podmiotów akceptujących bony turystyczne jest sporo. Ich listę można sprawdzić pod TYM adresem. Przed wyjazdem trzeba pamiętać o aktywacji bonu.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Dlaczego oceny w szkole są bez sensu?
Więcej o: