ZUS: Przeciętna emerytura mężczyzn wyższa o 50 proc. Dwa lata temu różnica była mniejsza

Prezeska ZUS prof. Gertruda Uścińska podała, że średnia emerytura mężczyzn jest o 50 proc. większa niż świadczenia kobiet. Jeszcze dwa lata temu różnica wynosiła 33 proc. Szefowa ZUS wyjaśniła również, skąd biorą się tak duże różnice.

Różnica w emeryturach kobiet i mężczyzn przez ostatnie 10 lat oscylowała w granicach 30 proc. W 2020 roku średnia emerytura mężczyzny była wyższa o 33 proc. 

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Emerytura mężczyzn wyższa o 50 proc. od świadczenia kobiet

Prezeska ZUS Gertruda Uścińska przemawiała we wtorek na konferencji "Polka w XXI wieku". Podczas wystąpienia podkreśliła, jak ważne w analizie rynku pracy są kwestie demograficzne - podaje PAP.

Przekazała również dane dot. wysokości średniej emerytury w 2022 roku. Wynika z nich, że luka powiększyła się z 33 proc. w 2020 roku do 50 proc.

Przeciętna emerytura w marcu 2022 roku wyniosła 2545 zł. Kiedy podzielić to na emeryturę mężczyzn, to będziemy mieć 3184 zł, a w przypadku pań 2128 zł. Z tego jasno wynika, że emerytura mężczyzn jest o 50 proc. wyższa niż kobiet

- mówiła prof. Uścińska. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Prezeska ZUS skrytykowała emerytury groszowe, które w 82 proc. trafiają do kobiet. Uznała, że wprowadzone w 1999 r. rozwiązanie, w którym jedna składka uprawnia do wypłaty "jest niewłaściwe i prowadzi do pauperyzacji kobiet". 

Nieodpłatna praca kobiet, czyli niewidzialny etat

Prof. Gertruda Uścińska wskazała też, że lukę emerytalną generują m.in. przerwa związana z urlopem macierzyńskim i opieką nad dzieckiem. To wiąże się z problemem nieodpłatnej pracy kobiet, które te wykonują w domu. Na ten temat pisaliśmy na Gazecie.pl z okazji dnia matki. Autorzy rządowego dokumentu "Strategia Demograficzna 2040" szacują, że w rodzinach z dzieckiem poniżej trzeciego roku życia wartość pracy domowej matek jest szacowana miesięcznie na 5 809 złotych (największa część to opieka nad dziećmi - 4 329 zł), ojców - na 4 309 złotych.

Prezeska ZUS niższe emerytury u kobiet tłumaczyła również ich niższym wiekiem emerytalnym oraz szacowaną długością życia. U mężczyzn jest ona o dziewięć lat mniejsza. Prof. Uścińska twierdziła, że rozwiązaniem problemu mogłoby być prowadzenie działań uświadamiających, że praca po przekroczeniu wieku emerytalnego może podwyższyć świadczenie 10-15 proc.  

Wysokie różnice w wysokości emerytur kobiet i mężczyzn odnotowuje się nie tylko w Polsce. Z analizy przeprowadzonej przez KE w 2013 r. wynikało, że średnia luka płacowa w państwach Unii w 2009 r. wyniosła 39 proc. Najwyższa różnica pomiędzy emeryturami kobiet i mężczyzn wystąpiła wówczas w Luksemburgu i w Niemczech (odpowiednio 47 i 44 proc.). Najniższą odnotowano w Estonii (4 proc.) i na Słowacji (8 proc.).

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: