Chorwacki parlament 13 maja zagłosował za przyjęciem waluty euro od 2023 roku. Za wprowadzeniem euro głosowało 117 posłów, 13 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu. Deputowani odrzucili poprawki prawicy, która chciała opóźnić wejście europejskiej waluty, argumentując to spodziewaną zwiększoną inflacją.
Komisja Europejska w swoim raporcie na temat przygotowań państw spoza eurolandu do przyjęcia wspólnej waluty uznała, że Chorwacja jest gotowa, by 1 stycznia przyszłego roku wejść do strefy euro.
Chorwacja zrobiła ważny krok na drodze do przyjęcia euro, niespełna dekadę po wejściu do Unii Europejskiej. To wzmocni gospodarkę Chorwacji, przyniesie korzyści jej obywatelom i firmom
- powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
To ocena i rekomendacja Komisji, ostateczną zgodę na przyjęcie do strefy euro zatwierdzają państwa członkowskie. Decyzja ministrów unijnych krajów planowana jest na lipiec.
Uchwalone w połowie maja prawo stanowi, że od września tego roku rozpocznie się okres przejściowy - ceny w chorwackich sklepach będą i w kunach, i w euro. Taka sytuacja będzie utrzymywała się przez cały kolejny rok, w którym nowa waluta już będzie obowiązywała.
Rząd w Zagrzebiu twierdzi, że wprowadzenie euro przyczyni się do obniżenia stóp procentowych, poprawi rating Chorwacji i otworzy kraj na kolejne inwestycje. Wyzwaniem będzie utrzymanie niskiej inflacji, wymaganej dla członków strefy euro.