Wakacje 2022. Inflacja wpływa na plany Polaków. Ponad połowy z nas nie stać na wyjazd [SONDAŻ]

Inflacja z miesiąca na miesiąc rośnie. Polacy wydają coraz mniej, ale nie oznacza to oszczędności. Ponad połowy z nas nie stać, by pojechać w tym roku na wakacje.

W maju inflacja sięgnęła 13,9 proc., wynika z szybkiego szacunku GUS. Ceny rosną i zmieniają nasze zachowania konsumenckie. Wzrosły m.in. koszty wychowania dziecka, ale w mniejszym stopniu niż można by się spodziewać. Ludzie bowiem oszczędzają, ograniczają potrzeby i wydatki. 

Zobacz wideo Turek: Wakacje kredytowe są rozwiązaniem dla osób, które mają teraz problem ze spłatą rat

Większości Polaków nie stać na wakacje w 2022 roku

"Super Express" postanowił zbadać plany urlopowe Polaków w kontekście inflacji. Obywatelom zadano pytanie: Czy stać cię na to, by w tym roku pojechać na urlop? Aż 59 proc. odpowiedziało, że nie, a tylko 41 proc. Polaków stać na wypoczynek. Badanie wykonano w dniach 24–25 maja na grupie 1062 dorosłych Polaków.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Wyniki skomentował dla "SE" socjolog Henryk Domański, który stwierdził, że to zaskakujący wynik, ponieważ po dwóch latach pandemii Polacy powinni więcej wyjeżdżać i korzystać z urlopów, przynajmniej w kraju.

Efekt czynników zewnętrznych, w tym inflacji, jest tu znaczący. Do tej pory większość Polaków unikała jedynie wyjazdów zagranicznych, a teraz, jak widać, całkowicie zmieniły się preferencje urlopowe

-  tłumaczy ekspert. 

Bon turystyczny 2022

Jeśli ktoś jeszcze nie skorzystał z bonu turystycznego, to w ten sposób wciąż może zwiększyć swój budżet wakacyjny. To dofinansowanie 500 zł na każde dziecko, które można spożytkować w hotelach i ośrodkach rekreacji w Polsce. Bon jest przyznawany w formie kodu, który należy podać usługodawcy. Bon turystyczny początkowo był ważny do końca marca 2022 roku. Rząd jednak przedłużył program i z dofinansowania można skorzystać do końca września. 

Więcej o: