Dywidenda, z języka łacińskiego to pieniądze, które inwestorzy otrzymują jako wynagrodzenie za udzielenie kapitału spółce. Co należy o niej wiedzieć?
Dywidenda wypłacana jest akcjonariuszom spółek kapitałowych w wysokości zatwierdzonej przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. Stanowi część zysku netto spółki. Każdy z udziałowców ma prawo partycypować w dywidendzie w równym stopniu.
Co to oznacza? Otóż jeżeli od jednej akcji należny jest 1 złoty dywidendy, wówczas posiadacz 100 akcji otrzymuje 100 złotych, a posiadacz 10 tys. akcji - 10 tys. złotych. Szczególne uprawnienia posiadają właściciele akcji uprzywilejowanych. Mogą oni liczyć na wypłatę wyższych środków (jednak nie mogą one być większe niż o połowę od dywidendy od zwykłych akcji).
Dywidenda może zostać wypłacona w formie środków pieniężnych lub innych aktywów, które dany podmiot posiada. Może przyjąć także formę udziałów w spółce.
Według polskiego prawa, wysokość dywidendy nie może przekroczyć kwoty zysku netto z ostatniego roku obrotowego oraz sumy niepodzielonych zysków z lat poprzednich. Wszystko to ma na celu ochronę praw kredytodawców spółki.
Zyski z dywidendy podlegają opodatkowaniu. W Polsce stawka podatku wynosi 19 proc. Płatnikiem jest podmiot, który wypłaca dywidendę, co sprawia, że osoba pobierająca dywidendę nie musi zgłaszać tego w swoim Urzędzie Skarbowym. W jej imieniu robi to spółka, która przygotowuje deklarację PIT 8-A.
Wypłata uzależniona jest od kilku czynników:
Walne zgromadzenie po przeanalizowaniu rocznego bilansu finansowego decyduje, czy dywidenda trafi do akcjonariuszy, czy może zostanie przeznaczona na dalsze inwestycje związane z rozwojem spółki.
Jeśli firma nie osiągnęła zysku, Walne Zgromadzenie może zdecydować o wypłacie dywidendy z zysków pochodzących z poprzednich lat. Muszą one jednak zostać pomniejszone o niepokryte straty, akcje i udziały własne, a także o sumy, które zasilają kapitał rezerwowy i zapasowy.
Warto także wiedzieć, że dzień dywidendy i dzień wypłaty dywidendy to dwa różne pojęcia, które początkujący inwestorzy muszą nauczyć się rozróżniać: