Morawiecki kupił obligacje. Przewidział inflację? "Świetnie dba o swoje kieszenie" [KOMENTARZE]

Mateusz Morawiecki kupił obligacje skarbowe za ponad 4,6 mln zł - wynika z jego najnowszego oświadczenia majątkowego. "Premier wykonał finansowy majstersztyk" - skomentowała "Gazeta Wyborcza". - Swoje prywatne pieniądze zabezpieczył, gorzej, że nasze, wszystkich Polaków, zabezpieczone nie są i wszyscy na tym tracimy - stwierdził Jan Grabiec, rzecznik Platformy Obywatelskiej.

Oświadczenie szefa rządu za 2021 rok zostało opublikowane z datą 29 kwietnia. Wynika z niego, że premier ma zaledwie 56 tys. zł oszczędności. Tymczasem w oświadczeniu za 2020 rok wskazał, że posiada oszczędności w wysokości ok. 4,7 mln zł. Z najnowszego dokumentu wynika, że Mateusz Morawiecki kupił obligacje skarbowe o wartości 4,6 mln zł.

Morawiecki "przechytrzył inflację"? "Proponuję nie formułować tego typu oskarżeń"

"Premier wykonał finansowy majstersztyk" - pisała w czwartek "Gazeta Wyborcza". Według gazety Mateusz Morawiecki przewidział i przechytrzył inflację. "W najbardziej optymistycznym scenariuszu, zakładając, że kupił czteroletnie obligacje antyinflacyjne w lipcu, to w tym roku dostanie oprocentowanie na poziomie nawet 13,15 proc. Czyli trzy razy więcej niż w banku" - czytamy.

Więcej o finansach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kwestię obligacji kupionych przez Morawieckiego skomentował szef kancelarii premiera. - Miliony Polaków kupują obligacje. Pani próbuje sugerować, że premier zachował się nieetycznie. Ja nic na ten temat nie wiem, więc proponuję nie formułować tego typu oskarżeń, które nie mają żadnej podstawy w rzeczywistości - powiedział w piątek Michał Dworczyk, pytany w tej kwestii o reporterkę TVN24.

- Czy jak pani ma oszczędności, to trzyma je pani w śwince skarbonce? Inni obywatele, również politycy, lokują swoje oszczędności na różny sposób - dodał.

"Swoje prywatne pieniądze zabezpieczył, gorzej, że nasze zabezpieczone nie są i wszyscy na tym tracimy"

- Szkoda, że pan premier Morawiecki nie zachęcał wszystkich Polaków do inwestowania w obligacje Skarbu Państwa, bo skoro tak dobrze się zna, powinien się tą wiedzą podzielić - powiedziała Magdalena Biejat z Lewicy.

- Myślę, że ma jakąś minimalną świadomość tego, że polityka rządu, NBP doprowadzi prędzej czy później do katastrofy. Swoje prywatne pieniądze zabezpieczył, gorzej, że nasze, wszystkich Polaków, zabezpieczone nie są i wszyscy na tym tracimy - stwierdził Jan Grabiec, rzecznik Platformy Obywatelskiej.

- Swoje rzeczy, swoje interesy, jak przepisanie działki, jak zarobienie kilkudziesięciu milionów, czy dobre zainwestowanie w obligacje, on jeżeli chodzi o swoje kieszenie, naprawdę jest świetny. Ale jeżeli chodzi o kieszenie Polaków, to jest absolutny dramat - skomentował Jakub Rutnicki, poseł Platformy Obywatelskiej  cytowany przez TVN24.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Morawiecki krytykuje Norwegię za zyski uzyskiwane z ropy i gazu. "Oni powinni się podzielić tym nadmiarowym gigantycznym zyskiem"
Więcej o: