Niemcy podwyższają pensję minimalną. "Największy skok płacowy w życiu dla 6 milionów ludzi"

Od października płaca minimalna w Niemczech wzrośnie do 12 euro. Dla wielu osób oznacza to wzrost wynagrodzenia o 22 procent.

Niemiecki parlament uchwalił w piątek (3.5.2022) podwyżkę płacy minimalnej od 1 października do 12 euro za godzinę. Obecnie płaca minimalna wynosi 9,82 euro. W lipcu wzrośnie ona do 10,45 euro.

Za przyjęciem nowej ustawy głosowały partie koalicji rządowej – SPD, Zieloni i FDP oraz opozycyjna partia Lewica. Chadeckie CDU i CSU oraz populistyczna AfD wstrzymały się od głosu.

Płaca minimalna obowiązuje w Niemczech od stycznia 2015 r. i od tego czasu systematycznie wzrasta. Zwykle jej podwyżkę negocjuje się w komisji złożonej z przedstawicieli pracodawców i związków zawodowych. Po uchwalonej teraz październikowej podwyżce komisja ds. płacy minimalnej ponownie będzie później decydować o wysokości stawek.

Zobacz wideo Jaki poziom może osiągnąć płaca minimalna w 2022 roku?

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w Niemczech. Opozycja: To interwencja państwa

Partie opozycyjne krytykują ingerencję państwa w poziom płacy minimalnej. Prezes Związku Zawodowego Rolników Joachim Rukwied wezwał do wprowadzenia jednolitego poziomu płacy minimalnej w całej Europie, „w przeciwnym razie produkcja będzie migrować do innych krajów" - powiedział gazecie „Neue Osnabruecker Zeitung".

Także opozycyjni chadecy z CDU i CSU krytykują interwencję państwa. Wiceszef klubu poselskiego chadeków w Bundestagu Herrmann Groehe zaznaczył, że opowiada się on za podniesieniem płacy minimalnej, ale jest przeciwny osłabianiu partnerów społecznych. Przewodniczący grupy pracowników w CDU/CSU, Axel Knoerig, krytykował z kolei, że minister pracy Hubertus Heil pozbawia uprawnień komisję ds. płacy minimalnej.

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Niemcy. Wzrost wynagrodzeń o 22 procent

Minister Heil broni uchwalonej podwyżki. Socjaldemokrata powiedział, że ci, którzy do tej pory według stawki minimalnej otrzymywali 1700 euro za pracę w pełnym wymiarze godzin, od października będą zarabiać 2100 euro. W obliczu obecnego wzrostu cen będzie to dla wielu zauważalna poprawa.

Jak stwierdził Heil, dla około sześciu milionów ludzi jest to „prawdopodobnie największy skok płacowy w ich życiu – o 22 procent". Najbardziej na podwyżce skorzystają kobiety i mieszkańcy wschodnich Niemiec – zaznaczył.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: