Ceny węgla i paliw - poniedziałek 6.06.2022. Ile kosztuje węgiel? Najtaniej w PGG, ale na półkach brak

Rynkowe notowania cen węgla w poniedziałek 6 czerwca. Tona węgla notowanego w europejskich portach ARA (Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam) kształtuje się na poziomie ok. 327 dolarów za tonę. Wysoka cena tego surowca wynika z sankcji nałożonych na Rosję.

Rosyjska inwazja na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego. Jeszcze przed wybuchem wojny w styczniu i do połowy lutego 2022 r. ceny węgla notowanego w ARA utrzymywały się na poziomie mocno poniżej 200 dolarów za tonę. Zachód odpowiedział na agresję wojsk Putina sankcjami, które uderzyły m.in. w import rosyjskiego węgla. To wyraźnie wpłynęło na cenę tego surowca.

Zobacz wideo Michał Smoleń (Instrat) wyjasnia jak obecna sytuacja wpłynie na decyzje rządu ws. odchodzenia od węgla?

Ceny węgla - piątek 03.06.2022 r. Ile kosztuje węgiel?

Już na początku marca w europejskich portach ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) cena węgla wyraźnie przekroczyła poziom 400 dolarów za tonę. Co prawda już w połowie marca cena spadła. Wciąż, jednak daleko jej do poziomów sprzed wybuchu wojny w Ukrainie.

Więcej o energetyce przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Według aktualnego wskaźnika cen 6 czerwca 2022 r. w portach ARA za tonę węgla należało zapłacić ok. 327,15 dolarów. W przeliczeniu na polską walutę wg. obecnego kursu jest to 1396,96 zł za tonę węgla.

Notowania cen węgla w europejskich portach ARA (Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam)Notowania cen węgla w europejskich portach ARA (Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam) Fot. Stooq.pl

Sezon grzewczy już dawno za nami. Mimo to węgiel jest obecnie jednym z najbardziej poszukiwanych towarów. Węgiel można kupić w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej [LINK], jednak e-sklep przeżywa prawdziwe oblężenie. Jak pisaliśmy wcześniej, we wtorek w ciągu jednego dnia ponad 103 tys. klientów chciało zakupić węgiel.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Ceny węgla. Jak kupić węgiel na stronie Polskiej Grupy Górniczej?

Na stronie PGG, cena węgla waha się od 650 zł do 1175 zł za tonę. Problem w tym, że surowiec bardzo szybko znika z wirtualnych "półek", a strona często jest przeciążona. Z tego powodu ograniczono jego sprzedaż. W poniedziałek na internetowej stronie PGG węgiel nie jest już dostępny. Powinien on ponownie pojawić się we wtorek 7 czerwca o godzinie 16:00. 

Ceny węgla w sklepie PGGCeny węgla w sklepie PGG Źródło: PGG

"Węgiel jest natychmiast przechwytywany przez pośredników i kilka godzin później, kosztuje już nawet 3 tys. zł. Ekogroszek jest nieosiągalny dla zwykłego obywatela. Niestety, cały gigantyczny zysk, przechwytywany jest przez spekulujących pośredników" - podkreślają związkowcy z "Sierpnia 80" w liście wysłanym 20 maja do premiera Mateusza Morawieckiego.

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ceny węgla. Kaczyński zapowiedział obniżenie cen

W sobotę podczas konwencji PiS w Markach Jarosław Kaczyński zapowiedział, że ceny węgla dla części odbiorców zostaną obniżone. 

- Podjęliśmy decyzję, że zapewnimy ludziom, którzy palą węglem swoje domy, a ten węgiel dziś bardzo zdrożał, nawet do 3 tys. zł za tonę, cenę na poziomie tej, która była jeszcze do niedawna. To jeszcze jest nieskończona operacja. Z całą pewnością to zrobimy. A już na pewno dla tych, którzy mają trudności, a których byśmy skazywali na to, że po prostu nie będą mogli mieć w zimie ogrzanych mieszkań – mówił prezes PiS na konwencji.

Ceny paliw 6 czerwca. Ile kosztuje paliwo?

Nie tylko węgiel drożeje. Od poniedziałku, obowiązuje nowe zestawienie cen paliw. Niebezpiecznie zmierzają one w kierunku 8 zł za litr. Poniżej zestawienie nowych cen:

  • Benzyna Pb95 7,70-7,94 zł/l
  • Diesel 7,33-7,48 zł/l
  • Gaz LPG 3,56-3,66 zł/l
Więcej o: