Paliwo w wielu miejscach już kosztuje 8 zł, a to nie koniec podwyżek. Analitycy nie mają dobrych wieści

Ceny paliw w Polsce wracają do stanu po wybuchu wojny w Ukrainie. Na wielu stacjach benzynowych ceny przekroczyły już 8 za litr benzyny 95-oktanowej i nieuchronnie zmierzają w stronę 9 zł za litr. To, że już mamy rekordowe ceny nie oznacza, że w przyszłości one spadną, przeciwnie: eksperci przewidują, że ceny paliw będą dalej rosnąć.

Według wyliczeń analityków serwisu Reflex pod koniec zeszłego tygodnia średnie ceny paliw wynosiły: benzyna bezołowiowa 95 – 7,89 zł/l, bezołowiowa 98 - 8,45 zł/l, olej napędowy - 7,39 zł/l, a autogaz 3,60 zł/l. Średnio ceny zbliżyły się, więc do 7,90 zł/l, czyli do rekordowego poziomu dla oleju napędowego z 10 marca br., gdy zaczął się kryzys związany z wojną w Ukrainie. 

Zobacz wideo Jak zmniejszyć zużycie ropy naftowej? Ekspert wyjaśnia

Ceny paliw. Granica 8 zł za litr została przekroczona 

- Na stacjach paliw ostatni tydzień przyniósł bardzo nieprzyjemną, z punktu widzenia kierowców, korektę średnich cen paliw. W połowie zeszłego tygodnia benzyna bezołowiowa 95 kosztowała średnio w sprzedaży detalicznej 7,55 zł/l, co oznacza, że cena wzrosła w tydzień o 22 gr. Kierowcy silników wysokoprężnych również mogli zauważyć podwyżkę, ale jej skala wyniosła zaledwie 4 gr na litrze - wyjaśniają analitycy e-petrol.pl.

Oficjalne zmiany w cennikach hurtowych Orlenu czy Lotosu nie powinny się pojawić wcześniej niż we wtorek. Wynika to z braku notowań międzynarodowych. Mimo to eksperci już teraz przewidują, że od 6 czerwca ceny paliw wzrosną znacznie. Zauważyli to też kierowcy, którzy zablokowali w niedzielne południe wjazd na jedną ze stacji Orlenu w Bielsku-Białej. Kierowcy przekonywali, że ich auta po prostu się zepsuły, ale w rzeczywistości był to protest przeciwko cenom benzyny. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Ceny paliw. Ile zapłacimy za benzynę od 6 czerwca?

- Średnia ogólnopolska cena benzyny 98 już w ubiegłym tygodniu przekroczyła psychologiczną granicę 8 zł/l, ale wiele wskazuje na to, że także cena najpopularniejszego gatunku benzyny - "95" nieuchronnie zbliża się do 8 zł za litr, choć w najbliższych dniach powinna jeszcze mieścić się w przedziale 7,70-7,94 zł za litr - przewidują eksperci e-petrol.pl. Natomiast czytelnicy informują, że już w minioną sobotę kupowali benzynę 95 nawet za 8,09 zł/l, a na niektórych stacjach Orlenu za 7,99 zł.  

Analitycy Refleksu również nie mają dobrych wieści dla kierowców. Według ich wyliczeń zarówno benzyna jak i olej napędowy będą droższe jeszcze o ok. 10-20 gr/l. Korzystniejszą alternatywą będzie dla kierowców autogaz. "Cena LPG stanowi obecnie ok. 46 proc. ceny benzyny 95, co sprawia, że LPG znowu jest tańszą alternatywą dla kierowców samochodów z instalacją gazową" - wyjaśnia Cieślak. Analitycy e-petrol.pl prognozują średnią cen w kraju w przedziale 3,56-3,66 zł/l.

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ceny paliw. Benzyna niedługo może kosztować nawet 10 zł 

Warto zauważyć, że paliwo na polskich stacjach sprzedawane jest z niższą stawką VAT. Gdyby nie to ograniczenie paliwo byłoby jeszcze droższe. 

- Dziś benzyna 98-oktanowa kosztuje średnio już blisko 8,5 zł, a miejscowo przecież dużo więcej. Gdyby nie tarcza obniżająca VAT do 8 proc., to tam, gdzie dzisiaj za Pb98 płacimy 8,80-8,85, mielibyśmy już teraz 10 zł za litr. Tarcza obowiązuje do lipca, moim zdaniem zostanie przedłużona, pytanie, na jak długo, choć też trzeba pamiętać, że niedługo zaczynamy rok wyborczy, więc niewykluczone, że pieniądze będą na to się znajdować - mówiła Urszula Cieślak w rozmowie z portalem Gazeta.pl.

Więcej o: