- Dymitra N. oskarżono o realizowanie wbrew zakazowi inwestycji budowlanej na Obszarze Specjalnej Ochrony Ptaków w ramach sieci Natura 2000. Prokurator oskarżył Pawła N. o popełnienie dwóch przestępstw, tj. użycia poświadczającego nieprawdę dokumentu, wykazując nierzetelne dane dotyczące powierzchni planowanej do przekształcenia w związku z realizacją przedsięwzięcia budowlanego poprzez zaniżenie wielkości powierzchni terenu oraz złożenia fałszywego oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, prok. Łukasz Wawrzyniak, w rozmowie z PAP.
Paweł N. został także oskarżony o prowadzenie działalności zagrażającej środowisku. Według prokuratury Waldemar S. jako architekt i główny projektant, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, poświadczył nieprawdę w dokumencie poprzez podanie nierzetelnych danych dotyczących wielkości powierzchni planowanej do przekształcenia i udzielił w ten sposób pomocy Pawłowi N. do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa. W poniedziałek w Sądzie Rejonowym w Obornikach odbyło się posiedzenie w tej sprawie. Decyzją sądu postępowanie karne wobec Pawła N., Dymitra N., oraz Waldemara S. zostało umorzone. Wyrok jest nieprawomocny.
Zamek w Stobnicy wciąż powstaje i wywołuje kontrowersje
Za budowę zamku w Stobnicy odpowiada poznańska spółka D.J.T. Inwestycja prowadzona jest na granicy Puszczy Noteckiej na obszarze Natura 2000. Jest jedną z najbardziej tajemniczych nieruchomości ostatnich lat i wywołuje kontrowersje.
Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
"Prywatny inwestor postanowił bowiem zbudować coś, co nie tylko na pierwszy rzut oka przypomina średniowieczną twierdzę. Powstająca od kilku lat na skraju Puszczy Noteckiej nieruchomość ma i strzeliste wieże, i wąskie, wysokie okna, a nawet fosę" - pisał Robert Kędzierski w Next.gazeta.pl.
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego złożył 23 marca 2022 r. skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie zamku w Stobnicy. Powodem złożenia tej skargi ma być decyzja starosty obornickiego z 20 maja 2015 r. - GINB stoi na stanowisku, że w tej sprawie zostały spełnione warunki ustawowe dla stwierdzenia nieważności decyzji i nie doszło do przedawnienia możliwości jej stwierdzenia - mówiła PAP rzeczniczka prasowa GINB Joanna Niedźwiecka.
W sierpniu 2021 r. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego unieważnił pozwolenie na budowę zamku w Stobnicy, które wydał w 2015 r. starosta obornicki. Inwestor budowlany odwołał się jednak od tej decyzji i 12 stycznia 2022 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.