Bon turystyczny. Więcej osób może skorzystać ze świadczenia. ZUS wyjaśnia

Bon turystyczny na wakacje przysługuje również rodzicom, którzy złożyli wniosek o świadczenie 500 plus po 31 grudnia 2021 r. Chodzi o dzieci urodzone od października do grudnia ubiegłego roku - wyjaśnił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie, które można wykorzystać na wakacje. Rodzic może otrzymać 500 zł na dziecko, lub 1000 zł jeśli dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności. Bon można wykorzystać najpóźniej do 30 września 2022 roku.

Flight Cancellations Memorial Day Weekend Weekendowy paraliż nieba. "Zwiastun tego, co może nas czekać w wakacje"

Bon turystyczny. Kto jeszcze może uzyskać świadczenie na wakacje?

Bon turystyczny mogą otrzymać rodzice, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. Jak wyjaśnił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet jeśli złożyli wniosek o świadczenie po 31 grudnia 2021 r.

Zgodnie z przepisami rodzice mają trzy miesiące na złożenie wniosku o 500 plus, licząc od dnia urodzenia dziecka. Oznacza to, że opiekunowie, którzy złożyli taki wniosek na początku 2022 roku, na dziecko urodzone w 2021 roku, także mogą liczyć na bon. Dla przykładu: pani Maria urodziła dziecko w listopadzie i wystąpiła o 500 plus do ZUS w styczniu 2022 roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał to świadczenie od listopada i tym samym mama może skorzystać także z bonu turystycznego

- powiedział Żebrowski w rozmowie z PAP.

Jak aktywować bon turystyczny? [INSTRUKCJA]

Dotychczas aktywowano ponad 3,4 mln bonów, a do przedsiębiorców turystycznych z tytułu płatności bonami trafiło ponad 2,2 mld zł - wyjaśnił Przemysław Marczewski z Polskiej Organizacji Turystycznej, cytowany w komunikacie ZUS.

Więcej o świadczeniach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Bon turystyczny możemy otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Bon jest generowany w formie 16-cyfrowego numeru, który zostanie wysłany na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.

W systemie PUE ZUS należy otworzyć zakładkę "Ogólny" i wybrać z niej opcję "Polski Bon Turystyczny". Dalej klikamy w "Aktywuj Bon" i wypełniamy wniosek o świadczenie, który po podpisaniu wysyłamy do Polskiej Organizacji Turystycznej.

Wakacje (zdjęcie ilustracyjne) Wybierasz się na zagraniczne wakacje? Nie musisz wydać fortuny. Jak zaoszczędzić?

Bon turystyczny możemy zrealizować tylko na terenie Polski. Zapłacimy nim m.in. za pobyt w hotelu, gospodarstwie agroturystycznym, campingu czy pensjonacie. Możemy nim zapłacić także za imprezy turystyczne, które są realizowane przez organizacje pożytku publicznego lub przedsiębiorcę turystycznego. "Pamiętaj, że przez imprezę turystyczną należy rozumieć połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji" - przypomina rządowy portal bonturystyczny.polska.travel. Bonem turystycznym zapłacimy także za kolonię, "zieloną szkolę", wycieczkę czy obóz.

Podmiotów akceptujących bony turystyczne jest sporo. Ich listę można sprawdzić pod TYM adresem. Przed wyjazdem trzeba pamiętać o aktywacji bonu.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Turek: Wakacje kredytowe są rozwiązaniem dla osób, które mają teraz problem ze spłatą rat
Więcej o: