Na wakacje autem? Przejechaliśmy palcem po mapie z kalkulatorem w dłoni. Drożyzna od Bałtyku do Tatr

Ceny paliw są na tyle dotkliwe, że planując tegoroczne wakacje nad Bałtykiem lub w Zakopanem, warto przygotować się na wysokie koszty. Sprawdziliśmy, ile trzeba zapłacić za podróż do Zakopanego, Sopotu, na Mazury lub w Bieszczady. Jest drogo!

Tegoroczne wakacje będą kosztowne nie tylko przez wyższe ceny noclegów. Jednym z największych wydatków, który może zniechęcić do urlopu w Polsce, są koszty paliwa. Szczególnie dotkliwe, gdy cena benzyny Pb95 przekroczyła barierę 8 zł, a Pb98 zbliża się do 9 zł za litr. 

Ile w tym roku Polacy będą musieli zapłacić za podróż w góry czy nad morze? Policzyliśmy to, zakładając średnie zużycie paliwa na poziomie 9 litrów na 100 km i cenę paliwa wynoszącą 8 zł. 

Warszawiak jedzie do Sopotu, Zakopanego, na Mazury. Ile zapłaci?

Na początek przyjrzeliśmy się cenom, na które szykować się muszą mieszkańcy Warszawy, którzy wszędzie mają daleko lub bardzo daleko. I tak podróż do Sopotu wymaga pokonania dystansu ok. 350 km. Koszt paliwa wyniesie więc w tym wypadku ok. 600 zł. 

Warszawa-SopotWarszawa-Sopot Mapa: Openstreetmap.org

Na Mazury jest bliżej, bo dystans do Giżycka to 260 km. W tym wypadku na paliwo także wydać trzeba sporo, bo ok. 450 zł. Zakładając jednak, że niezbyt długą trasę pokonać w ciągu wakacji zechcemy kilka razy - udając się na kilkudniowy wypoczynek - w całym sezonie wydatek na paliwo robi się już naprawdę dotkliwy.

Warszawa-GiżyckoWarszawa-Giżycko Fot. openstreetmap.org/

Do Zakopanego mieszkańców stolicy dzieli 400 km. Podróż w góry kosztować będzie więc ok. 700 zł. Nie będzie jednak przesadą doliczenie co najmniej kilkudziesięciu złotych na korki, które na wąskich drogach prowadzących do Zakopanego są dość częste. 

Krakus jedzie nad morze. Na stacji mogą polać się łzy

Mieszkańcy południa kraju w góry nie mają zbyt daleko. Jeśli jednak chcą poopalać się na plaży, wydać muszą naprawdę sporo. I tak dystans Kraków-Międzyzdroje wynosi aż 720 km. Na paliwo krakus może wydać więc nawet ok. 1250 zł. 

Kraków-MiędzyzdrojeKraków-Międzyzdroje openstreetmap.org/

Wyprawa do Sopotu jest tylko nieco krótsza - dystans wynosi bowiem ok. 620 km. Koszty paliwa przekroczą w tym wypadku 1000 zł. 

Poznań też ma powody do narzekania

Mieszkańcy stolicy Wielkopolski są mniej więcej w połowie drogi między wybrzeżem a górami. Na paliwo wydadzą zatem całkiem sporo. Podróż do Świnoujścia wymaga pokonania 350 km. Paliwo pochłonie więc ok. 600 zł. 

Poznań-ŚwinoujściePoznań-Świnoujście Fot. openstreetmap.org

W drodze na Mazury mieszkańcy Poznania muszą pokonać spory łuk, co sprawia, że dystans do pokonania jest dłuższy, niż wydawałoby się, patrząc na mapę. Do Giżycka jest bowiem aż 560 km. Za paliwo trzeba będzie więc zapłacić ok. 1000 zł. 

Na wakacje samochodem Na wakacje samochodem. Ile kosztuje paliwo do Chorwacji, Włoch, Bułgarii?

Poznań-MazuryPoznań-Mazury openstreetmap.org

Najdroższa byłaby wyprawa w Bieszczady. Do pokonania jest dystans 770-800 km. Cena paliwa wynosi więc w tym wypadku ponad 1300 zł. 

Z Poznania w BieszczadyZ Poznania w Bieszczady Fot. openstreetmap.org

Z krańca na kraniec Polski? Rekordowa cena

Pod uwagę wzięliśmy jeszcze jedną możliwość. Podróż między Świnoujściem i niewielką wsią Wołosate położoną na przeciwległym krańcu Polski. Dystans niemal 1100 km jest chyba największym dzielącym dwie miejscowości w Polsce. Koszt podróży wyniesie w tym wypadku niemal 2000 zł. 

Przeciwległe krańce PolskiPrzeciwległe krańce Polski openstreetmap.org

Koszty paliwa są bardzo istotnym czynnikiem decydującym o całkowitym koszcie wakacji. Wielu Polaków weźmie to zapewne pod uwagę, zastanawiając się, czy nie wybrać jednak podróży samolotem. I w tym przypadku nie jest jednak tanio. Ceny w porównaniu z zeszłym rokiem są wyższe mniej więcej o jedną czwartą. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: