Inflacja wyhamuje w drugie połowie roku? Tak prognozuje ministerka finansów Magdalena Rzeczkowska

Inflacja wciąż przyśpiesza. Wzrost cen ma jednak niedługo wyhamować. Ministerka finansów Magdalena Rzeczkowska prognozuje, że stanie się to w drugiej połowie roku.

Inflacja nieustannie rośnie w ostatnich miesiącach. Według szybkiego szacunku GUS, w maju inflacja sięgnęła 13,9 proc. rok do roku. To najwyższy odczyt od 1998 r. Miesiąc do miesiąca (tj. w porównaniu z kwietniem br.) inflacja wyniosła 1,7 proc.

Według danych GUS żywność i napoje bezalkoholowe podrożały rok do roku o 13,5 proc. (miesiąc do miesiąca o 1,3 proc.), paliwa o 35 proc. (5 proc. w miesiąc), a nośniki energii o 31,4 proc. (3,4 proc. w miesiąc). Więcej szczegółów o majowej inflacji GUS poda 15 czerwca.

Zobacz wideo Jak rząd walczy z podwyżką cen produktów? Pytamy rzecznika rządu

Inflacja. Ministerka finansów zapewnia, że wzrost cen wyhamuje w drugiej połowie roku

Ministerka finansów Magdalena Rzeczkowska zapewniła w Programie 1. Polskiego Radia, że latem nastąpi spowolnienie inflacji, która wyhamuje w III i IV kwartale roku. Dodała, że w przyszłym roku poziom inflacji spadnie.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Magdalena Rzeczkowska mówiła również, że należy przygotować się na spowolnienie gospodarcze. Odpowiedzią rządu będą programy inwestycyjne - Krajowy Plan Odbudowy i Rządowy Program Inwestycji Strategicznych. Samo KPO to prawie 160 miliardów złotych, które do 2025 roku napłyną do Polski. Pieniądze zostaną wykorzystane przede wszystkim na inwestycje publiczne, ale część ma być przekazana przedsiębiorcom. Dofinansowanie m.in. transformacji energetycznej ma pomóc w obniżeniu cen energii.

Magdalena Rzeczkowska: Nie będzie cięć wydatków budżetowych

Ministerka finansów powiedziała również, że pomimo inflacji rząd nie planuje cięć wydatków budżetowych. Finansowanie programów społecznych pozostanie bez zmian. Dodała, że negatywny wpływ na gospodarkę mają przede wszystkim czynniki zewnętrzne, a inflacja jest problemem globalnym. Rzeczkowska powiedziała, że inflacja wynika głównie z podniesionych cen żywności oraz wzrostu cen surowców energetycznych, wywołanego rosyjskim szantażem gazowym i inwazją Moskwy na Ukrainę.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

***

Czeka nas ponura zima z drogą energią. Paliwo na stacjach za ponad 8 zł za litr, węgiel drożeje i w dodatku go brakuje, a do tego ceny prądu od stycznia też zapewne wzrosną. Czy rząd może złagodzić wzrost cen? O co chodzi z marżami firm w energetyce? O drogiej energii i ogrzewaniu w najbliższy czwartek 9 czerwca o 14:00 będziemy rozmawiać na żywo z Joanną Maćkowiak-Panderą, prezeską Forum Energii. Czekamy na wasze pytania, przesyłajcie je na adres: next.redakcja@agora.pl.

Więcej o: