Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność i obserwować pobocze drogi od zmierzchu do świtu, gdy dochodzi do największej liczby potrąceń dzikich zwierząt. W uniknięciu zderzenia z dzikim zwierzęciem pomagają kierowcom znaki ostrzegające o możliwości pojawienia się sarny lub innego leśnego ssaka na drodze.
W sytuacji, gdy mimo zachowania ostrożności potrącimy zwierzę, powinniśmy zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Należy wówczas włączyć światła awaryjne oraz wystawić trójkąt ostrzegawczy. "W żadnym wypadku nie wolno dotykać ani zabierać potrąconego czy też martwego zwierzęcia - może mieć wściekliznę lub inne schorzenie, albo niespodziewanie zaatakować" - podkreśla kom. Damian Wroczyński z Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie.
Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt i art. 25, kierowca ma obowiązek, w miarę możliwości, udzielić zwierzęciu stosownej pomocy lub zawiadomić o tym służby. Co powinniśmy zrobić, jeśli wiemy, że obrażenia nie pozwolą mu przeżyć? Mówi o tym art. 33 [warunki uśmiercania zwierząt - red.] ustawy o ochronie zwierząt. Czytamy w niej, że uśmiercenie zwierzęcia może zostać przeprowadzone wyłącznie w sposób humanitarny i przy możliwie jak najmniejszym jego cierpieniu psychicznym i fizycznym. Decyzję w tej sprawie podjąć mogą jednak tylko odpowiednie osoby:
W przypadku konieczności bezzwłocznego uśmiercenia, w celu zakończenia cierpień zwierzęcia, potrzebę jego uśmiercenia stwierdza lekarz weterynarii, członek Polskiego Związku Łowieckiego, inspektor organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, funkcjonariusz Policji, straży ochrony kolei, straży gminnej, Straży Granicznej, pracownik Służby Leśnej lub Służby Parków Narodowych, strażnik Państwowej Straży Łowieckiej, strażnik łowiecki lub strażnik Państwowej Straży Rybackiej.
Wyszkowska policja przypomina, że za nieudzielenie pomocy rannemu zwierzęciu grozi kara grzywny w wysokości nawet do pięciu tysięcy złotych.
********
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.