Stopy procentowe mogą znów podskoczyć. Wyrok Rady Polityki Pieniężnej jeszcze w środę

Rada Polityki Pieniężnej w środę może ponownie podnieść stopy procentowe. Obecnie podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego ustalona jest na poziomie 5,25 procent.

Członkowie Rady Polityki Pieniężnej decydowali o podnoszeniu stóp procentowych podczas ośmiu ostatnich posiedzeń. Prezes NBP oraz przewodniczący Rady Adam Glapiński podczas majowej konferencji nie wykluczał, że kolejne waloryzacje poziomu stóp będą niezbędne, by obniżać skalę i dynamikę inflacji.

Zobacz wideo Premier tłumaczy się z zakupu polskich obligacji. "To się nazywa konsekwencja i wiarygodność"

Stopy procentowe znów wzrosną? RPP podejmie decyzję w środę

Eksperci i dziennikarze branżowi przewidują, że stopy procentowe zostaną podniesione o 100 pkt bazowych. Oznaczałoby to wzrost głównej stropy procentowej do poziomu 6,25 proc. Jednak nie ma pewności, że dziewiąta w ostatnich miesiącach decyzja RPP będzie zgodna z przewidywaniami. Zdarzało się, że Rada zaskakiwała.

To, że bez kolejnej podwyżki stóp się nie obejdzie, jest pewne, jeśli weźmiemy pod uwagę stanowisko, które wygłosił prezes NBP Adam Glapiński. Podobnie wypowiadali się również inni członkowie Rady Polityki Pieniężnej. Zapowiadali oni zdecydowane działania mające na celu zmniejszenie inflacji.

Stopy procentowe w górę. Rząd chce ochronić kredytobiorców

Z uwagi na wysokie stopy procentowe rząd przygotował specjalną uchwałę, która umożliwia zawieszenie spłat kredytów mieszkaniowych na okres łącznie ośmiu miesięcy. Propozycje rządzących zakładają wprowadzenie bezpłatnych wakacji kredytowych, dofinansowanie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców i wprowadzenie zamiennika dl wskaźnika WIBOR.

Wakacje kredytowe mają przysługiwać w wymiarze dwóch miesięcy na kwartał w tym roku oraz po jednym dowolnym miesiącu w każdym kwartale 2023 roku. Nie będą mogli z nich skorzystać kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy w celach inwestycyjnych - na przykład na wynajem - oraz do prowadzenia działalności gospodarczej.

PieniądzeByła członkini RPP: "Stopy procentowe niskie. Co to jest, 5,25 proc.?"

Nie tylko wakacje kredytowe

Drugim rozwiązaniem ma być dofinansowanie przez banki obecnie działającego Funduszu Wsparcia Kredytobiorców kwotą 1 miliarda 400 milionów złotych. Nowością ma być możliwość złożenia wniosku o udzielenie pomocy przez bankowość elektroniczną, bez wychodzenia z domu. Wsparcie z funduszu polegać ma na dopłacie do rat kredytu przez maksymalnie 36 miesięcy, a następnie zwrocie pożyczonej kwoty bez odsetek i rozłożeniu na raty, część może zostać warunkowo umorzona.

Pakiet wsparcia umożliwić ma też zamianę WIBOR-u, na którym oparta jest większość udzielonych w Polsce kredytów hipotecznych zmiennoprocentowych, na inny wskaźnik referencyjny, na przykład stawkę POLONIA. Rząd chce, aby nowy wskaźnik zaczął obowiązywać od przyszłego roku, natomiast pozostałe rozwiązania - od następnego miesiąca.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: