ZUS wypowiada wojnę związkowcom, chodzi o "nielegalną akcję strajkową". Jest wniosek do prokuratury

ZUS złożył na początku czerwca zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez Związkową Alternatywę - ustalił money.pl. Zakład powołuje się na "złamanie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych" i wskazuje na "nielegalną akcję strajkową". Związkowcy zapowiadali strajk generalny.

- Na początku czerwca Zakład Ubezpieczeń Społecznych złożył do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Chodzi dokładnie o artykuł 26 ust. 2 Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Zdaniem Zakładu Związkowa Alternatywa chce podjąć nielegalną akcję strajkową w ZUS - dowiedział się money.pl.

Kwestię wniosku do prokuratury skomentował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. - Mamy twarde argumenty w ręku. Strajk na tym etapie byłby niezgodny z prawem. Związkowa Alternatywa stale rozpowszechnia nieprawdziwe informacje na temat ZUS. Nie można w ten sposób działać, a przede wszystkim wprowadzać pracowników ZUS i opinię publiczną w błąd - powiedział w rozmowie z portalem. Dodał, że działania związków zawodowych muszą być zgodne z Ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, która jasno określa, w jaki sposób ma się dobywać dialog na linii pracodawca-związki zawodowe.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w SzczecinieStrajk generalny w ZUS. Wypłata świadczeń może zostać wstrzymana

Związkowa Alternatywa stawia żądania. Chce dymisji prezeski ZUS Gertrudy Uścińskiej 

Jak pisaliśmy pod koniec maja, Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa, któremu przewodniczy Piotr Szumlewicz, zapowiedział strajk generalny w ZUS, który ma odbyć się 27 czerwca. Przedstawiono również powody decyzji o strajku. Związkowcy domagają się "natychmiastowego, znacznego wzrostu płac", dymisji prezeski ZUS Gertrudy Uścińskiej oraz przywrócenia do pracy liderki związku Ilony Garczyńskiej, która 25 maja została zwolniona dyscyplinarnie.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W liście wysłanym 3 czerwca do Rady Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego Związkowa Alternatywa wystąpiła o postępowanie dyscyplinarne wobec prezeski ZUS. "Prof. Uścińska nie tylko działa na szkodę ZUS i jego pracowników, ale też psuje wizerunek Uniwersytetu Warszawskiego. Jej przemocowe działania wobec pracowników ZUS dyskwalifikują ją w roli pracownika dydaktycznego. Zgłaszamy wniosek o postępowanie dyscyplinarne wobec Uścińskiej na UW" - czytamy.

ZUS planuje podwyżki? Media: Wyższa pensja dla pracowników, którzy zignorują strajk

We wtorek pojawiły się nieoficjalne doniesienia, według których Zakład Ubezpieczeń Społecznych "szykuje wielką falę podwyżek" wynagrodzeń. Pracownicy mają otrzymać średnio o ok. 300 zł większą pensję, z wyrównaniem od początku roku - z wyjątkiem osób, które wezmą udział w zapowiadanym na 27 czerwca strajku - ustalił money.pl.

Nieoficjalnie: ZUS przyzna pracownikom podwyżkiNieoficjalnie: ZUS szykuje wielką falę podwyżek pensji

W przypadku podwyżki ZUS co miesiąc będzie musiał przeznaczać na pensje ok. 13 mln zł więcej. Pieniądze mają pochodzić m.in. z 1,5 proc. od każdego obsłużonego świadczenia m.in. 500 plus i RKO, które ma otrzymywać ZUS, według nowelizacji "Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa". 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"
Więcej o: