WIBOR 3M - czy i o ile mogą wzrosnąć raty kredytów po nowej podwyżce stóp procentowych? [WYLICZENIA]

W środę Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała, że stopa referencyjna zostanie podniesiona o 75 punktów bazowych. Co do zasady decyzje te wpływają na WIBOR, a co za tym idzie, także na wysokość rat kredytów.

Jak pisaliśmy, w środę 8 czerwca Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podniesieniu stopy referencyjnej o 75 punktów bazowych. Główna, referencyjna stopa procentowa wyniesie więc 6 proc. - osiągając najwyższy poziom od czerwca 2008 roku. Decyzje RPP mają wpływ na WIBOR - jeden z czynników, który obok marży banku odpowiada za wysokość rat kredytu z oprocentowaniem zmiennym. 

Zobacz wideo Skorzystałeś z wakacji kredytowych, bank obniży ci zdolność kredytową? Pytamy eksperta

"Rynek uwzględnił już nie tylko czerwcową, ale też co najmniej mającą nadejść w lipcu podwyżkę stóp"

Część banków stosuje stawkę WIBOR 3M (aktualizacja oprocentowania co trzy miesiące) lub stawkę WIBOR 6M (aktualizowanie oprocentowania ma miejsce co sześć miesięcy). Obecnie pierwszy wskaźnik wynosi 6,72 proc., a drugi 6,97 proc. Jak podaje TVN24, jeśli w ostatnich dniach nasza rata kredytu została zaktualizowana, to czerwcowa podwyżka stóp procentowych jest już w niej zawarta.

- WIBOR 3M wynosi obecnie ponad 6,7 proc., czyli różnica pomiędzy podstawową stopą procentową i stawką WIBOR jest w okolicach 1,5 proc (na korzyść WIBOR-u). Oznacza to, że rynek uwzględnił już nie tylko czerwcową, ale też co najmniej mającą nadejść w lipcu podwyżkę stóp - powiedział główny analityk HRE Investments Bartosz Turek. Raty kredytów nie powinny się więc zmienić. Jak zauważa ekspert, w "normalnych czasach" różnica ta powinna wynosić około 0,25 proc. 

Przeczytaj więcej informacji o finansach na stronie głównej Gazeta.pl.

*Ilustracje zwiazane z kredytem hipotecznymIle zyskaliby kredytobiorcy, gdyby WIBOR zniknął 10 lat temu?

Wzrost stóp procentowych - ile wyniosą raty kredytów przy kolejnych wzrostach wskaźnika WIBOR 3M?

Analitycy sugerują, że w ciągu sześciu miesięcy WIBOR 3M może wzrosnąć do nawet około 8 proc. Jak więc mogłyby wzrosnąć raty w przypadku scenariusza, gdyby WIBOR 3M wzrósłby proporcjonalnie do aktualnych podwyżek stóp, czyli o 75 punktów bazowych?

Obliczenia dla kredytów hipotecznych zaciągniętych na 25 lat z marżą banku na poziomie 2,6 proc. wykonał Bartosz Turek. Z jego danych wynika, że:

  • w przypadku kredytu na kwotę 200 tys. złotych, rata wzrosłaby o 105 złotych do 1829 złotych miesięcznie;
  • w przypadku kredytu na kwotę 300 tys. złotych, rata wzrosłaby o 157 złotych do 2741 złotych miesięcznie (wzrost o 1348 zł w porównaniu do września 2021 roku);
  • w przypadku kredytu na kwotę 500 tys. złotych, rata wzrosłaby o 262 złote do 4568 złotych miesięcznie;
  • w przypadku kredytu na kwotę miliona złotych, rata wzrosłaby o 524 złote do 9136 złotych miesięcznie.

.Mikrozdolność kredytowa. Kto zarabia tak sobie, pieniędzy nie zobaczy

Więcej o: