Ceny paliw w UE. W Polsce ceny rosną najszybciej. Najdroższa jest benzyna w Danii

Cena benzyny 95-oktanowej w Polsce od początku wojny w Ukrainie podrożała o 37 proc. To najwięcej w państwach wspólnoty - wynika z danych, które przedstawiła Unia Europejska. Mimo to drożej za benzynę muszą płacić m.in. Duńczycy, Grecy, czy Niemcy.

Ceny benzyny na stacjach benzynowych biją rekordy. Za litr bezołowiowej PB 95 w wielu miejscach kraju trzeba zapłacić już ponad 8 zł, cena benzyny PB 98 oscyluje wokół dziewięciu złotych. Cena ropy naftowej jest dziś podobna do tej, która była w 2008 roku, dlatego eksperci przewidują, że cena paliwa będzie jedynie rosnąć. Zła sytuacja jest nie tylko w Polsce, ale również w innych państwach UE.  

Zobacz wideo Olechnowicz: Myślę, że czeka nas 10 zł za litr paliwa

Ceny paliw. Cena benzyny rośnie w Polsce najszybciej w UE

Unia Europejska opublikowała raport, z którego wynika, że od początku wybuchu wojny w Ukrainie (tj. 24 lutego) do 30 maja w Polsce benzyna 95-oktanowa podrożała najbardziej. Na przestrzeni tych kilku miesięcy to wzrost o 37 proc., a obserwując sytuację na stacjach, można spodziewać się, że pod koniec czerwca ten wzrost będzie jeszcze wyższy.  

Nie oznacza to jednak, że tylko w Polsce benzyna zdrożała. W Bułgarii i Austrii PB 95 zdrożała o kolejno 24 proc. i 23 proc. Podobnie w Niemczech (21 proc.) czy Czechach (22 proc.) - wylicza TVN. Należy, jednak zwrócić uwagę, że w Polsce ceny rosną szybciej niż w wyżej wymienionych krajach, o ponad 10 pkt. proc. 

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ceny paliw. Najdrożej w Danii, najtaniej w Węgrzech 

Mimo że w Polsce benzyna 95-oktanowa drożeje najszybciej, to wciąż nie jest najdroższa. Z danych Unii Europejskiej wynika, że za 1000 litrów benzyny taniej zapłacimy tylko w Węgrzech (1241 euro), Malcie (1340 euro), Słowenii (1560 euro) oraz Bułgarii (1560 euro). W Polsce będzie to 1634 euro za 1000 l.  

Znacznie więcej za benzynę płacą mieszkańcy: Danii (2410 euro za 1000 l.), Grecji (2277 euro), Holandii (2250 euro), Niemiec (2193 euro) oraz Szwecji (2169 euro).  

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Ceny paliw. Eksperci przewidują powyżej 10 zł za litr 

Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że ceny paliw w Polsce będą tylko rosnąć. Należy też zwrócić uwagę, że obecnie obowiązuje obniżka stawki VAT, która zbija ceny. W rzeczywistości paliwo mogłyby być jeszcze droższe.

- Dwucyfrowa cena za litr jest naprawdę blisko. Paliwo powyżej 10 zł jest w bezpośrednim zasięgu i myślę, że to nas czeka już niedługo - powiedział w programie "Studio Biznes" Paweł Olechnowicz, były prezes Lotosu.

***

Czeka nas ponura zima z drogą energią. Paliwo na stacjach za ponad 8 zł za litr, węgiel drożeje i w dodatku go brakuje, a do tego ceny prądu od stycznia też zapewne wzrosną. Czy rząd może złagodzić wzrost cen? O co chodzi z marżami firm w energetyce? O drogiej energii i ogrzewaniu w najbliższy czwartek 9 czerwca o 14:00 będziemy rozmawiać na żywo z Joanną Maćkowiak-Panderą, prezeską Forum Energii. Czekamy na wasze pytania, przesyłajcie je na adres: next.redakcja@agora.pl.

Więcej o: