Składki w ZUS zwaloryzowane. Więcej pieniędzy na indywidualnych kontach. Rachunek wzrósł o 281 mld zł

ZUS zwaloryzował zebrane na indywidualnych kontach składki emerytalne. W związku z inflacją wzrost był dość wysoki i na kontach pojawiło się dodatkowe kilkadziesiąt tysięcy złotych. Łącznie, operacja jest warta 281 mld zł.

ZUS co roku w czerwcu waloryzuje stan kont i subkont ok. 24 mln ubezpieczonych. Zapisane w rejestrze kwoty stanowią podstawę do wyliczenia wysokości emerytury.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Waloryzacja składek ZUS. O 9,33 proc.

Tegoroczny wskaźnik waloryzacji składek wyniósł 9,33 proc. Stosuje się go również do kapitału początkowego ustalanego dla osób, które pracowały przed 1999 r. Wysokość wskaźnika waloryzacji składek zależy od inflacji i wzrostu przypisu składek emerytalnych w poprzednim roku. Waloryzacja nie może być ujemna.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Wskaźnik waloryzacji subkonta to natomiast 7,07 proc. Na subkontach zapisywane są kwoty środków przeniesionych z otwartych funduszy emerytalnych oraz część składek emerytalnych opłacanych od maja 2011 r. Waloryzacja subkonta zależy od przeciętnego wzrostu nominalnego PKB w ostatnich pięciu latach poprzedzających termin waloryzacji i nie może być ujemna - tłumaczy ZUS

Osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, dopisaliśmy prawie 42 tys. zł. Natomiast jeśli ktoś zgromadził 850 tys. zł, dzięki waloryzacji stan jego konta zwiększył się o ponad 79 tys. zł

- wylicza prezeska ZUS, prof. Gertruda Uścińska. Łącznie cała operacja jest warta 281 mld zł. 

Wysokość składek i prognozowaną emeryturę można sprawdzić przez internet

Od 2020 r. ZUS nie wysyła już papierowych listów, chyba że ktoś poprosi o informację w wersji papierowej. Stan konta po waloryzacji (na dzień 31 grudnia 2021 roku) można sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych. Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski przekazał, że informacje uwzględniające waloryzację składek powinny się pojawić na PUE ZUS do końca pierwszej połowy czerwca. 

Ponadto osoby, które w ubiegłym roku ukończyły 35 lat, będą mogły sprawdzić prognozowaną wysokość emerytury. Te informacje ZUS ma obowiązek wprowadzić do systemu do końca sierpnia. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Więcej o: