14. emerytura przyjęta przez Senat bez poprawek. Kto nie dostanie świadczenia?

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wypłacie "czternastki" w 2022 r. Rząd szacuje, że dodatkowe świadczenie otrzyma w tym roku ok. 9 mln osób. Kiedy wypłata 14. emerytury? Kto jej nie otrzyma?

Za ustawą o wypłaceniu tegorocznej "czternastki" zagłosowało 51 senatorów. 42 było przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu. Ustawa została przyjęta bez poprawek i trafi teraz do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

14. emerytura. Kiedy wypłata? Kto nie dostanie świadczenia?

"Czternastka", czyli dodatkowe jednorazowe świadczenie emerytalne będzie wypłacane z urzędu. To oznacza, że seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków. Zgodnie z ustawą, którą Sejm uchwalił w czwartek, 14. emerytura w wysokości najniższej emerytury, czyli 1338,44 zł brutto, zostanie przekazana tym emerytom i rencistom, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł. W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza tę kwotę, będzie stosowany mechanizm "złotówka za złotówkę".

Więcej o świadczeniach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatkowe jednorazowe świadczenie będzie w tym roku wypłacane od 25 sierpnia do 20 września. 14. emeryturę otrzymają zatem osoby, które nabędą prawa do świadczeń do 24 sierpnia 2022 r. Ustawa wprowadza również tzw. minimalną kwotę świadczenia - seniorzy, którym będzie przysługiwała "czternastka" w wysokości poniżej 50 zł, wcale nie dostaną świadczenia.

Zgodnie z mechanizmem "złotówka za złotówkę", osoby, które mają 4188,44 zł emerytury i więcej, również nie otrzymają w ogóle świadczenia. "Czternastka" nie trafi też do seniorów, których prawo do emerytury lub renty zostało zawieszone.

Według szacunków ministerstwa rodziny, tegoroczna 14. emerytura trafi do ok. 9 mln osób, a 7,7 mln seniorów dostanie wypłatę w pełnej wysokości. Koszt dla budżetu państwa wynikający z wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w 2022 r. to ok. 11,4 mld zł.

14 emerytura będzie tylko w 2022 roku? Kaczyński obiecał, że będzie na stałe

Na początku 2022 r. ówczesny minister finansów Tadeusz Kościński mówił: "O ile mi wiadomo, to czternastki nie będzie w tym roku". W podobnym tonie wyraził się rzecznik rządu Piotr Muller. "14. emerytura z założenia miała być jednorazowa" - pisał na Twitterze.

Z kolei we wrześniu 2019 r. prezes PiS Jarosław Kaczyński zapewniał, że "czternastka" nie będzie wypłacana jednorazowo. - Ja chcę jeszcze raz zapewnić, bo jest taka propaganda, która próbuje wprowadzić wśród emerytów niepewność. W przyszłym roku będzie 13 emerytura. Chcę to bardzo mocno podkreślić - to jest i będzie. Ale w kolejnym roku - i też już na stałe - będzie 14. emerytura - mówił prezes PiS na spotkaniu wyborczym w Płocku.

Tymczasem z sondażu, który zrealizował Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" i został opublikowany pod koniec maja 2022 r., wynika, że prawie 60 proc. Polaków chce, aby 14. emerytura została wprowadzona na stałe.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo PiS zawalczy o wyborców kolejnymi obietnicami? Kuczyński: Kierujemy się w stronę Grecji
Więcej o: