Wakacje w Polsce droższe nawet o 50 proc. Część Polaków zamierza zrezygnować z urlopu

Za tegoroczne wakacje w Polsce trzeba zapłacić średnio o 30 proc. więcej niż w ubiegłym roku. W niektórych hotelach ceny wzrosły nawet o 50 proc. Z powodu drożyzny co piąty Polak zamierza zrezygnować z urlopu.

Według szybkiego szacunku GUS inflacja w maju osiągnęła 13,9 proc. rok do roku. Miesiąc do miesiąca (tj. w porównaniu z kwietniem br.) wyniosła 1,7 proc. Z powodu drożyzny 21,9 proc. Polaków nie zdecyduje się na wakacyjny wyjazd, a 7,5 proc. chce skrócić urlop - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

Hotele mocno podniosły ceny. "To już przesada i krótkowzroczność"

W porównaniu do 2021 r. ceny wzrosły o około 30 procent - powiedział Karol Wiak z Nocowanie.pl w rozmowie z Interią. Wzrost cen wynika bezpośrednio z wyższych rachunków za gaz i prąd oraz z wysokiej inflacji. Dodał, że długi weekend w czerwcu będzie droższy niż majówka.

- Z naszych danych wynika, że średnia cena noclegu w kraju rozpoczyna się od 80-90 zł za osobę na dobę. Podczas wakacji te ceny będą jeszcze wyższe. Szacujemy, że koszt dla jednej osoby będzie kształtował się średnio na poziomie 111 zł - powiedział Wiak.

Więcej o podróżach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Z kolei prezes Polskiej Izby Hotelarzy Marek Łuczyński zauważył, że w niektórych hotelach ceny wzrosły o 40-50 proc. - To już przesada i krótkowzroczność, która może na długo zniechęcić potencjalnych gości - powiedział w rozmowie z Interią. Podkreślił, że hotelarze, którzy podnieśli ceny realnie o 10-20 proc., będą mieli podczas tzw. czerwcówki bardzo dobre obłożenie.

Wakacje 2022. Nad Bałtykiem drogo, za to taniej w górach

Gdzie zapłacimy najwięcej za wypoczynek w długi czerwcowy weekend? Za trzydniowy pobyt nad Bałtykiem bez wyżywienia dla rodziny z dwójką dzieci trzeba zapłacić średnio około 2 tys. zł - podaje Interia. Za pobyt w górach czteroosobowa rodzina zapłaci za trzy noce od 1 tys. do 1,5 tys. zł. W tej kwocie można również znaleźć tygodniowy nocleg. Częściej jednak trzeba liczyć się z wydatkiem w granicach od 2 do 3,5 tys. zł. Z kolei za siedmiodniowy pobyt w lipcu czteroosobowa rodzina zapłaci za pobyt bez wyżywienia średnio ok. 4 tys. zł.

Bon turystyczny na wakacje w Polsce. Komu przysługuje?

Wybierając się w podróż po Polsce, warto pamiętać o bonie turystycznym. To 500 zł, którymi można zapłacić m.in. za pobyt w hotelu, gospodarstwie agroturystycznym, campingu czy pensjonacie. Możemy nim zapłacić także za imprezy turystyczne, które są realizowane przez organizacje pożytku publicznego lub przedsiębiorcę turystycznego.

Bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mają co najmniej jedno dziecko w wieku poniżej 18 lat. Na każde dziecko przypada po 500 zł. Natomiast jeśli dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności, wówczas przysługuje na nie 1000 zł.

Podmiotów akceptujących bony turystyczne jest sporo. Wśród nich są m.in. pensjonaty, szlaki turystyczne, muzea, baseny i parki rozrywki. Ich listę można sprawdzić pod TYM adresem. Przed wyjazdem trzeba pamiętać o aktywacji bonu.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Kunz: Chęć podróżowania jest tak duża, że naprawdę duże lotniska korkują się
Więcej o: