Dlaczego Polska skazana jest na energię wiatru? Wyjaśniają to najlepsi naukowcy, jakich znaleźliśmy

Ceny energii elektrycznej biją rekordy, a w przyszłym roku może być jeszcze drożej. Cenę za dostarczanie nam elektryczności płaci też planeta skąpana w gazach cieplarnianych. A gdyby tak generować więcej prądu z wiatru? "Dlaczego?", nowy cykl Gazeta.pl, wyjaśnia, dlaczego Polska jest skazana na takie rozwiązanie.
Zobacz wideo "Dlaczego?". Nowy odcinek nowego cyklu Gazeta.pl

Ceny energii spędzają Polakom sen z powiek niemal tak skutecznie jak ceny węgla. Energia elektryczna z roku na rok kosztuje coraz więcej. W przyszłym roku, kiedy spółki energetyczne przedstawią nowe cenniki, drożyzna może uderzyć nas ze zdwojoną siłą.

W Polsce większość energii elektrycznej pochodzi z węgla. Surowca, za którym planeta z pewnością nie przepada. Kąpiel w gazach cieplarnianych nie służy przecież klimatowi. Tymczasem tylko jeden wiatrak może zasilić aż 14 tys. domów. Czy energia z wiatru może okazać się rozwiązaniem? Dlaczego w niektórych krajach wykorzystanie energii wiatru jest na o wiele wyższym poziomie? Być może problemem jest polskie ustawodawstwo zmodyfikowane w ostatnich latach przez rząd. 

"Dlaczego?" pyta o wiatr. Nowy odcinek nowego cyklu Gazeta.pl

To pytanie zadaliśmy w programie "Dlaczego?" naukowcom z Politechniki Gdańskiej. Współtwórcy odcinka opowiedzą nie tylko o wydajności turbin powietrznych, ale i o historii wiatrów oraz ich rodzajach. Jak ujarzmić wiatr? Czy Polska jest skazana na ten rodzaj zielonej energii? Zapraszamy do obejrzenia nowego odcinka w sobotę o godz. 10.00 na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak wyjaśnia Łukasz Kijek, redaktor naczelny serwisów informacyjnych Gazeta.pl i dyrektor ds. rozwoju treści wideo, seria "Dlaczego?" jest odpowiedzią na oczekiwania użytkowników. - Mamy nadzieję, że spotka się z dużym zainteresowaniem - mówi. 

W poprzednim odcinku programu pytaliśmy o to, dlaczego piłkarze tyle zarabiają. Wcześniej wyjaśnialiśmy, skąd wzięły się oceny w szkołach. 

Więcej o: