"WSJ": Zagraniczne firmy z filiami w Rosji straciły przez sankcje już 59 miliardów dolarów

W związku z wojną w Ukrainie zachodnie firmy postanowiły zawiesić lub całkowicie zlikwidować działalność w Rosji. Licznik dobija już niemal do tysiąca przedsiębiorstw, a straty są liczone w dziesiątkach miliardów dolarów, choć nie wszystkie firmy podały dane - opisuje "The Wall Street Journal".

Wojna w Ukrainę rozpoczęta przez Rosję uderzyła również w tamtejszy rynek. Setki zachodnich firm postanowiły się wycofać z kraju rządzonego przez Władimira Putina. Jak wylicza "The Wall Street Journal", jest ich niemal tysiąc. Rosja to spory rynek, choć nie jest kluczowy dla większości firm - dochody McDonald's z Rosji wynoszą na przykład tylko 3 proc.  

Zobacz wideo Rosję i Chiny łączy ścisłe partnerstwo na wielu płaszczyznach?

Firmy, które wycofały się z Rosji straciły 59 mld dolarów

Z upublicznionych dotąd wyników finansowych wynika, że na wycofaniu się z Rosji zachodnie firmy straciły 59 miliardów dolarów (258,5 mld złotych). Za większość tej kwoty odpowiada jednak niecałe 50 z niemal tysiąca przedsiębiorstw, które zdecydowały się na taki ruch. Ponadto liczba ta może być zaniżona, bo nie każda spółka podała już dane. Wciąż brakuje choćby liczb od British American Tobacco. 

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Olbrzymią stratę zanotowało BP, które stopniowo sprzedaje swoje rosyjskie aktywa. Tylko w maju strata księgowa w brytyjskiej firmie sięgnęła 25,5 mld dolarów. Exxon przekazał z kolei, że ich strata wyniosła 3,4 mld dolarów.

Spore straty poniosły również firmy leasingowe, które wynajmowały samoloty rosyjskim przewoźnikom. Dla przykładu AerCap odnotował 2,7 mld dolarów na minusie, na co wpłynęło 100 maszyn, które nie zostały zwrócone z Rosji.

McDonald's z kolei zaraportował 1,2-,1,4 mld dol. strat, po tym jak sprzedał 850 swoich restauracji. W ich miejsce już w ten weekend otwiera się nowa sieć, póki co w 15 lokalizacjach. 

Jak reaguje giełda na decyzje o wycofaniu się z Rosji?

Badanie z Yale School of Managment wykazało, że firmy zostały nagrodzone za decyzję o wycofaniu się z Rosji. Wzrost cen akcji miał przewyższyć jednorazowe straty, które przedsiębiorstwa wykazały odpisując swoje rosyjskiej aktywa. 

Bardziej zniuansowany obraz pokazały jednak badania zespołu prof. Viveka Astvansha z Indiana University, który przeanalizował krótkoterminowy wpływ decyzji o zawieszeniu działalności. Pod uwagę wzięto reakcję giełdową po przeszło 200 komunikatach dot. wycofania się z Rosji. Wyniki pokazały, że inwestorzy ukarali amerykańskie firmy, które wycofały się z Rosji, zyskały z kolei spółki z innych krajów. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: