Cena regulowana za węgiel? Anna Moskwa: "I tak, i nie". Zapowiedziała "zachęty" dla przedsiębiorców

- Chcemy, by cena węgla dla gospodarstw domowych spadła do ok. 1 tys. zł za tonę - powiedziała ministerka klimatu Anna Moskwa w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". Zapowiedziała, że rząd nie będzie regulował cen węgla, lecz stosował "zachęty" dla przedsiębiorców.

Anna Moskwa, ministerka klimatu wyjaśniła, że rząd chce zwiększyć podaż węgla. - Koordynacja działań międzyresortowych ma pomóc w zwiększeniu wydobycia polskiego węgla. Jednocześnie sprowadzamy większe ilości z zagranicy. Część trafi do elektrociepłowni, a część do prywatnych odbiorców - wyjaśniła w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". Uspokajała, że "węgiel zapewnimy, gazu nie zabraknie".

Węgiel (zdjęcie ilustracyjne)Marzy ci się tani węgiel? Wpłaciła 4000 zł zaliczki, straciła pieniądze

Ceny węgla mają być niższe. "Przedsiębiorca dostanie różnicę"

Gospodarstwa domowe muszą często płacić nawet 3 tys. zł za tonę węgla. - Chcemy, by cena węgla spadła do ok. 1 tys. zł za tonę - przekazała Anna Moskwa. Na pytanie, czy cena za węgiel będzie regulowana, odpowiedziała: "I tak, i nie, bo taka właśnie cena jest w sklepie PGG i innych krajowych producentów".

Więcej o węglu przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ministerka klimatu powiedziała, że stosowane będą "zachęty" dla przedsiębiorców, aby węgiel dla gospodarstw domowych sprzedawali w takiej samej cenie. - Przedsiębiorca dostanie jedynie różnicę między ceną, po jakiej sprowadza węgiel do Polski, a tą, którą ustalimy na podstawie danych GUS i cen węgla z wydobycia krajowego - wyjaśniła Moskwa.

Rząd pracuje nad własną siecią dystrybucji węgla

Z naszych informacji wynika, że trwają intensywne prace nad stworzeniem własnej sieci dystrybucji węgla, kontrolowanej przez spółki Skarbu Państwa. "Ministerstwa Klimatu i Aktywów Państwowych pracują nad rozwiązaniem, które ma sprawić, że węgiel będzie trafiał na rynek przez sieć co najmniej stu składów spod szyldu Polskiej Grupy Górniczej" - pisał Łukasz Kijek na Next.gazeta.pl.

Skład węglaPolacy wściekli na ceny i brak węgla. Wiemy nad czym pracuje rząd

Każdy sprzedawca, który będzie prowadził taki punkt, ma mieć z góry narzucaną maksymalną marżę nakładaną na produkt. W tych składach ma być sprzedawany nie tylko polski węgiel, ale także węgiel sprowadzany statkami np. z Kolumbii, USA, Australii, czy Indonezji. Sieć miałaby wystartować już w sierpniu.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Czeka nas zima z drogą energią? „Państwo ma jeszcze szanse zbudować rezerwy węgla"
Więcej o: