Ulga rehabilitacyjna. "Fakt": Ministerstwo Finansów wycofa dofinansowanie. Nie pomogła interwencja

Ministerstwo finansów wycofa ulgę rehabilitacyjną, co oznacza, że rok 2021 jest ostatnim, za który część seniorów może odliczyć wydatki na leki - donosi "Fakt". Resort nie przychylił się do próśb płynących z rządu.

Ulga rehabilitacyjna polega na odliczaniu od uzyskanego dochodu kwoty wydatkowanej na cele rehabilitacyjne oraz cele związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Mogą z niej korzystać zarówno osoby niepełnosprawne, jak i ich opiekunowie - podaje portal pit.pl. Chodzi tu również o leki przypisane przez lekarza osobom z niepełnosprawnościami Z doniesień "Faktu" wynika, że dla wielu to ostatnia szansa, by z takiej pomocy skorzystać.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Ulga na leki? Nie dla seniorów zwolnionych z podatku 

Ulga na leki pozwala na odliczenie od dochodu wydatków na przepisane przez lekarza farmaceutyki. "Odliczeniu podlegają wydatki przekraczające 100 zł miesięcznie. Jeśli np. w lutym 2021 r. wydał na leki przepisane przez lekarza 250 zł, kwotę 150 zł może odliczyć od dochodu. Co ważne, nie ma żadnego górnego limitu odliczenia" - tłumaczy "Fakt".

Okazuje się jednak, że dla większości emerytów i rencistów pomoc stanie się nieosiągalna, a wszystko za sprawą podwyższenia przez Polski Ład kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Wielu seniorów zostanie całkowicie zwolnionych z podatku PIT - nie będą mieli gdzie odliczać ulg, w tym tej na leki.

Emeryci (zdjęcie ilustracyjne)Zniżki i ulgi dla seniorów w Polsce 2022. Na czym może zaoszczędzić emeryt?

Resort finansów wycofa dofinansowanie? Nie pomogła interwencja

W obronie interesów niepełnosprawnych i rencistów, którzy wydają na lekarstwa kilkaset złotych miesięcznie, stanął Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

"Do Zarządu Głównego PZERil docierają sygnały, że część emerytów i rencistów jest w tej sytuacji stratna (płacony przez te osoby podatek był i tak niski i jego zniesienie nie rekompensuje wydatków związanych z rehabilitacją). Dotyczy to świadczeniobiorców o niskich emeryturach/rentach, dlatego jest to dla nich szczególnie dotkliwe. Proponujemy rozważyć możliwość odliczania wydatków na rehabilitację, na podobnych zasadach jak od podatku, od składki zdrowotnej" - napisała do wiceministra finansów Artura Sobonia przewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, dr Elżbieta Ostrowska.

Do Ministerstwa Finansów zaapelowała także ministerka rodziny Marlena Maląg oraz Rzecznik Praw Obywatelskich. Choć wciąż trwają prace nad nowelizacją reformy, resort w odpowiedzi przekazał, że "zaproponowane uwagi wykraczają poza zakres projektu".

Kolejki po chrust. Już znaleźli się tacy, którzy chcą na nim zarobićKolejki po chrust. Już znaleźli się tacy, którzy chcą na nim zarobić

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Więcej o: