Ulga rehabilitacyjna. "Fakt": Ministerstwo Finansów wycofa dofinansowanie. Nie pomogła interwencja

Ministerstwo finansów wycofa ulgę rehabilitacyjną, co oznacza, że rok 2021 jest ostatnim, za który część seniorów może odliczyć wydatki na leki - donosi "Fakt". Resort nie przychylił się do próśb płynących z rządu.

Ulga rehabilitacyjna polega na odliczaniu od uzyskanego dochodu kwoty wydatkowanej na cele rehabilitacyjne oraz cele związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Mogą z niej korzystać zarówno osoby niepełnosprawne, jak i ich opiekunowie - podaje portal pit.pl. Chodzi tu również o leki przypisane przez lekarza osobom z niepełnosprawnościami Z doniesień "Faktu" wynika, że dla wielu to ostatnia szansa, by z takiej pomocy skorzystać.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Ulga na leki? Nie dla seniorów zwolnionych z podatku 

Ulga na leki pozwala na odliczenie od dochodu wydatków na przepisane przez lekarza farmaceutyki. "Odliczeniu podlegają wydatki przekraczające 100 zł miesięcznie. Jeśli np. w lutym 2021 r. wydał na leki przepisane przez lekarza 250 zł, kwotę 150 zł może odliczyć od dochodu. Co ważne, nie ma żadnego górnego limitu odliczenia" - tłumaczy "Fakt".

Okazuje się jednak, że dla większości emerytów i rencistów pomoc stanie się nieosiągalna, a wszystko za sprawą podwyższenia przez Polski Ład kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Wielu seniorów zostanie całkowicie zwolnionych z podatku PIT - nie będą mieli gdzie odliczać ulg, w tym tej na leki.

Resort finansów wycofa dofinansowanie? Nie pomogła interwencja

W obronie interesów niepełnosprawnych i rencistów, którzy wydają na lekarstwa kilkaset złotych miesięcznie, stanął Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

"Do Zarządu Głównego PZERil docierają sygnały, że część emerytów i rencistów jest w tej sytuacji stratna (płacony przez te osoby podatek był i tak niski i jego zniesienie nie rekompensuje wydatków związanych z rehabilitacją). Dotyczy to świadczeniobiorców o niskich emeryturach/rentach, dlatego jest to dla nich szczególnie dotkliwe. Proponujemy rozważyć możliwość odliczania wydatków na rehabilitację, na podobnych zasadach jak od podatku, od składki zdrowotnej" - napisała do wiceministra finansów Artura Sobonia przewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, dr Elżbieta Ostrowska.

Do Ministerstwa Finansów zaapelowała także ministerka rodziny Marlena Maląg oraz Rzecznik Praw Obywatelskich. Choć wciąż trwają prace nad nowelizacją reformy, resort w odpowiedzi przekazał, że "zaproponowane uwagi wykraczają poza zakres projektu".

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Więcej o: