Polski Ład 2.0. Od lipca wielkie zmiany podatkowe. Wyższe pensje, zmiany w składkach [LISTA]

Już od lipca zacznie obowiązywać Polski Ład 2.0, czyli nowe zasady podatkowe. Nastąpi likwidacja ulgi dla klasy średniej, a PIT zostanie obniżony z 17 do 12 proc. Co jeszcze się zmieni? Wyjaśniamy.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, która wprowadza zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu 2.0, została przyjęta 9 czerwca. Teraz oczekuje na podpis prezydenta. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca.

Polski Ład 2.0. Niższy podatek PIT, likwidacja ulgi dla klasy średniej

Dwie najczęściej wskazywane zmiany podatkowe to niższy PIT i likwidacja ulgi dla klasy średniej. Od lipca stawka PIT zostanie obniżona z 17 do 12 proc. To oznacza, że wszyscy pracownicy na etatach, zleceniobiorcy oraz emeryci będą płacić mniejszy podatek, a zatem pensje i świadczenia netto wzrosną. Bez zmian pozostanie natomiast kwota wolna od podatku (30 tys. zł) oraz próg podatkowy (120 tys. zł).

Więcej o Polskim Ładzie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rząd usunie kontrowersyjną ulgę dla klasy średniej, która miała obejmować pracowników zarabiających od 5701 zł do 11 141 zł brutto miesięcznie. Pomysł ten miał zrekompensować niektórym osobom brak możliwości odliczania składki zdrowotnej od podatku. Będzie można ją jednak zastosować wyjątkowo przy rozliczeniu za rok podatkowy 2022, jeśli okaże się dla podatnika korzystniejsza niż nowe zasady.

Polski Ład 2.0. Zmiany w składkach, wraca wspólne rozliczanie z dzieckiem

Od 1 lipca przedsiębiorcy rozliczający się na zasadzie podatku liniowego, ryczałtu i karty podatkowej będą mogli odliczać część składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania. Tzw. liniowcy będą mogli zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności zapłacone składki zdrowotne w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 8700 zł. Dla "ryczałtowców" limit ten wyniesie 50 proc. zapłaconych składek zdrowotnych, a dla podatników na karcie - 19 proc.

Zmiany podatkowe przywrócą możliwość wspólnego rozliczania się z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców. Propozycja ma docelowo zastąpić ulgę dla samotnych rodziców w wysokości 1,5 tys. zł. Kolejną zmianą będzie podniesienie wysokości procentowej podatku przekazywanego na rzecz organizacji pożytku publicznego z 1 do 1,5 proc.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Co zostało z Polskiego Ładu? Wiceminister Soboń: Prawie wszystko zostało
Więcej o: