Rosyjska inwazja na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego. Jeszcze przed wybuchem wojny w styczniu i do połowy lutego 2022 r. ceny węgla notowanego w ARA utrzymywały się na poziomie mocno poniżej 200 dolarów za tonę. Zachód odpowiedział na agresję wojsk Putina sankcjami, które uderzyły m.in. w import rosyjskiego węgla. To wyraźnie wpłynęło na cenę tego surowca.
Już na początku marca w europejskich portach ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) cena węgla wyraźnie przekroczyła poziom 400 dolarów za tonę. W połowie miesiąca cena spadła, jednak wciąż daleko jej do poziomów sprzed wybuchu wojny w Ukrainie.
Według aktualnego wskaźnika cen we wtorek 14 czerwca 2022 r. w portach ARA za tonę węgla należy zapłacić 317,15 dol., czyli prawie 6 dolarów mniej niż w piątek. W ostatnich trzech miesiącach to spadek o 0,97 proc., a względem poniedziałku o 0,11 proc. W przeliczeniu na polską walutę wg. obecnego kursu jest to 1 413,52 zł za tonę węgla.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.
Węgiel można kupić w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej [LINK], jednak e-sklep przeżywa prawdziwe oblężenie. Towar jest uzupełniany na "półce sklepowej" we wtorki i czwartki od 16:00 i jest dostępny do wyczerpania zapasu.
Brak węgla na stronie PGG Polska Grupa Górcznia
Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wg danych ze strony autocentrum.pl średnie ceny paliw w Polsce to:
Wszystkie paliwa zdrożały. Tanieje tylko LPG. PB95 zdrożało o 1 grosz, PB98 o 5 groszy, ON o 6 groszy, ON+ o 3 grosze. Średnia cena autogazu spadła nieznacznie o 1 grosz.