Budżet w 2023 roku. Rząd przedstawił założenia - pensje w budżetówce w górę, niskie bezrobocie

Rząd przyjął założenia makroekonomiczne do budżetu na 2023 rok. We wtorek przedstawiła je ministerka finansów Magdalena Rzeczkowska. Rada Ministrów przewiduje, że inflacja w ujęciu średniorocznym wyniesie 7,8 proc. Taką też podwyżkę mają dostać pracownicy budżetówki.

We wtorek po posiedzeniu rząd przedstawił program dopłat do węgla. Konferencja dotyczyła również założeń budżetowych na 2023 rok, które przedstawiła ministerka finansów Magdalena Rzeczkowska.

Zobacz wideo Prof. Wojciechowski: Rząd wydatki budżetowe nazywa funduszami

Budżet 2023 r. Rząd przedstawił założenia makroekonomiczne

Według przyjętych przez rząd założeń przyszłorocznego budżetu wzrost PKB w bieżącym roku wyniesie 3,8 procent, a w przyszłym 3,2 procent. Inflacja ma wynieść odpowiednio 9,1 proc. w bieżącym i 7,8 proc. w 2023 roku.

Stopniowe wyhamowywanie tempa wzrostu cen jest spodziewane od III i IV kw. br., na co wpływ będzie miało zacieśnienie polityki monetarnej oraz oczekiwana stabilizacja cen surowców energetycznych

- informuje rząd w komunikacie. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Rada Ministrów szacuje, że przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wzrośnie w 2022 roku o 10,2 procent, a w 2023 roku - o 9,6 procent. Jednocześnie bezrobocie rejestrowane wyniosło w tym roku 5,1 procent, czyli o 0,1 procent mniej, niż w zeszłym roku.

Udało się nam utrzymać niskie bezrobocie, na poziomie 5,1 proc. i takiego bezrobocia na poziomie 5,1 proc. spodziewamy się także w przyszłym roku

- przekazała szefowa resortu finansów.

Wzrost zatrudnienia w gospodarce narodowej ma być w 2022 roku na poziomie 1,2 proc. W kolejnym roku poziom zatrudnienia w gospodarce narodowej spadnie o 0,1 proc.

Rząd szacuje, że w 2022 r. polski eksport wzrośnie o 4,5 proc. w ujęciu realnym, a w 2023 r. o 4,0 proc. Import natomiast ma być wyższy o  4,1 proc. w 2022 r. i  3,1 proc. w roku 2023.

Wzrost pensji w budżetówce o poziom prognozowanej inflacji

Magdalena Rzeczkowska powiedziała we wtorek, że w ramach założeń budżetowych na przyszły rok jej resort zaproponuje wzrost wynagrodzeń w budżetówce o 7,8 procent. Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu minister powiedziała, że propozycja zostanie przedstawiona Radzie Dialogu Społecznego.

- Rośnie wynagrodzenie w gospodarce narodowej. Nasza propozycja wzrostu wynagrodzeń w tej sferze w nadchodzącym roku o 7,8 procent zostanie przedstawiona 15 czerwca do konsultacji Radzie Dialogu Społecznego - poinformowała Magdalena Rzeczkowska.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: