Rada EBC zwołuje nadzwyczajne posiedzenie. Kurs euro rośnie względem dolara

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego zbierze się w środę na nadzwyczajnym posiedzeniu, na którym omówiona zostanie bieżąca sytuacja rynkowa - powiadomił rzecznik banku, cytowany przez CNBC. W reakcji na tę informację euro umocniło się względem dolara.

Rentowność 10-letnich włoskich obligacji rządowych spadła na początku tygodnia poniżej 4 proc. W środę różnica między rentownościami obligacji włoskich i niemieckich, która jest pilnie obserwowana przez inwestorów, wzrosła najbardziej od początku 2020 r.

Euro umacnia się wobec dolara

Ruchy na rynku obligacji, które podkreślają nerwowość inwestorów, były związane z obawami, że bank centralny będzie zacieśniał politykę pieniężną bardziej agresywnie niż wcześniej oczekiwano - podaje CNBC. Jednocześnie Europejski Bank Centralny nie podał w zeszłym tygodniu żadnych szczegółów na temat możliwych środków wsparcia dla mocno zadłużonych krajów strefy euro, co dodatkowo podsyciło obawy społeczności inwestorów.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Po zapowiedzi o nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Prezesów EBC kurs euro umocnił się wobec dolara. W środę o godz. 11:25 kurs pary EUR/USD rośnie w tempie 0,65 proc. i wynosi ok. 1,048.

Kurs pary EUR/USDKurs pary EUR/USD Źródło: Stooq.pl

EBC i FED mają podnieść stopy procentowe

W zeszłym tygodniu Europejski Bank Centralny postanowił utrzymać stopy procentowe na dotychczasowych poziomach. Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym wynoszą odpowiednio 0 proc., 0,25 proc. oraz -0,5 proc.

EBC zapowiedział jednak, że w lipcu podniesie stopy procentowe - po raz pierwszy od 11 lat. Natomiast kolejna podwyżka miałaby nastąpić we wrześniu. Tymczasem w środę decyzję w sprawie stóp procentowych ma podjąć amerykański FED. Rynek spodziewa się podwyżki na poziomie 75 pb - najwyższego wzrostu od 1994 roku.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Dlaczego morze to dobre miejsce na budowę elektrowni wiatrowych?
Więcej o: