Banknot "Lech Kaczyński. Warto być Polakiem" najlepszym banknotem kolekcjonerskim na świecie w 2021 roku

Nagroda została przyznana przez Reconnaissance International, globalną instytucję zajmującą się bezpieczeństwem walutowym, optycznym i cyfrowym dokumentów. Polski banknot "Lech Kaczyński. Warto być Polakiem" wygrał w kategorii banknotów kolekcjonerskich, a jury konkursu podkreśliło, że wyróżnia się on przedstawionymi wartościami.

Globalna instytucja zajmująca się bezpieczeństwem walutowym Reconnaissance International uznała banknot z Lechem Kaczyńskim za najlepszy banknot kolekcjonerski w roku 2021. Narodowy Bank Polski poinformował, że banknot "Lech Kaczyński. Warto być Polakiem" został nagrodzony przez międzynarodowych ekspertów z dziedziny produkcji banknotów i druków zabezpieczonych podczas konferencji High Security Printing EMEA w Tallinie poświęconej najnowszym technologiom i technikom produkcji oraz emisji banknotów i innych druków.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo NBP o banknocie "Lech Kaczyński. Warto być Polakiem"

Banknot "Lech Kaczyński. Warto być Polakiem" najlepszym banknotem kolekcjonerskim 2021 roku

"Dużym wyzwaniem jest opowiedzieć, w formie banknotu, historię o życiu i dokonaniach każdego człowieka. Jest to praktycznie niemożliwe w przypadku śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, osoby tak ważnej dla współczesnej historii Europy. Ta nagroda dowodzi, że przynajmniej częściowo nam się to udało" - napisał prezes NBP w liście odczytanym po wręczeniu nagrody.

Na przedniej stronie nagrodzonego banknotu znajduje się portret prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego oraz wizerunek Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Na stronie odwrotnej zaprezentowano budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących osób w Stoczni w Gdańsku, napis "Solidarność" oraz widok Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu.

Banknot posiada najnowocześniejsze zabezpieczenia, m.in. dwukolorową nitkę zabezpieczającą, w metalicznych kolorach białym i czerwonym, tłoczoną złotą folię, reliefowe tło, wielokolorowy efekt kątowy oraz mikrotłoczenie i specjalny raster.

Więcej o: