Zniżki i ulgi dla emerytów w Polsce. Jak mogą oszczędzić seniorzy w 2022?

Drożyzna sprawia, że wszyscy zaciskają pasa. W trudnej sytuacji są zwłaszcza emeryci. Sposobem na podratowanie domowego budżetu mogą być ulgi dla seniorów.

Drożyzna jest coraz bardziej uciążliwa, a rosnące ceny paliw oraz produktów spożywczych sprawiają, że dopięcie domowego budżetu to prawdziwe wyzwanie. Polacy zaciskają pasa, zmniejszając wydatki nawet na żywność. W trudnej sytuacji są emeryci, którzy muszą radzić sobie z inflacją, mając do dyspozycji niskie świadczenia. Pomocne może być korzystanie ze zniżek dla seniorów. Jak z nich skorzystać?

Zobacz wideo Izabela Leszczyna o emeryturach stażowych i pomyśle PO

Zniżki dla emerytów. Jak zaoszczędzić?

Najniższa emerytura od marca 2022 wynosi 1338,44 zł brutto. Wcześniej świadczenie było niższe o 87,56 zł. To bardzo skromna suma, zwłaszcza przy inflacji sięgającej 13,9 procent. Jak sobie radzić z tak skromnym budżetem? Pomóc mogą ulgi dla emerytów, które obowiązują przez cały rok.

Seniorzy (zdjęcie ilustracyjne)500 plus dla seniora. Nie wszyscy będą mogli skorzystać ze świadczenia

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

  • Bezpłatne leki dla seniorów 75+

Dla osób starszych przyjmowanie leków często jest konieczne, ale stanowi też spory wydatek. Na szczęście seniorzy po 75. roku życia mogą skorzystać ze specjalnej ulgi. Dotyczy ona seniorów w tym wieku, którzy posiadają ubezpieczenie zdrowotne. Można to zweryfikować po numerze PESEL.

"Bezpłatne są leki wymienione w wykazie Ministerstwa Zdrowia. Obejmuje on leki, które na podstawie obowiązującego obwieszczenia refundacyjnego są wydawane pacjentom za odpłatnością ryczałtową 50 proc. lub 30 proc. Są to leki stosowane w leczeniu chorób wieku podeszłego" - podają władze.

  • Zwolnienie z opłat za abonament radiowotelewizyjny

Seniorzy po 75. roku życia nie muszą też płacić za abonament radiowotelewizyjny. Według Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z ulgi mogą skorzystać nie tylko osoby po 75 roku życia, ale także osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, oraz osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Emerytury (zdjęcie ilustracyjne)Emerytury 2022 - waloryzacja na poziomie 5,7 lub 6 proc.? [KWOTY]

  • Zniżka na paszport

Seniorzy mogą taniej zdobyć dokument, który pozwoli im wybrać się w podróż. Paszport dla emerytów, rencistów, a także ich współmałżonków i osób na ich utrzymaniu jest połowę tańszy - to znaczy, że za wyrobienie dokumentu trzeba zapłacić tylko 70 zł.

Niższa cena przysługuje m.in.:

  1. emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym oraz współmałżonkom tych osób pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu (wymagane jest zaświadczenie z ZUS),
  2. osobom przebywającym w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych albo korzystającym z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych,
  3. kombatantom i innym osobom, do których stosuje się przepisy ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

*****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: