14. emerytura nie dla wszystkich. Kto nie otrzyma świadczenia?

W ostatnim czasie Senat bez poprawek przyjął ustawę o wypłacie 14. emerytury w 2022 roku. Niestety, nie każdy upoważniony do pobierania emerytury czy renty dostanie dodatkowe świadczenie.

Z szacunków rządu wynika, że "czternastkę" otrzyma w tym roku ok. 9 mln osób. Kiedy nastąpi wypłata 14. emerytury i kto jej nie otrzyma?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

14. emerytura nie dla wszystkich - kto może liczyć na wypłatę świadczenia?

W przeciwieństwie do "trzynastki", 14. emerytura nie będzie wypłacona dla wszystkich osób uprawnionych do otrzymania świadczenia emerytalnego lub renty. Zgodnie z uchwaloną przez Sejm ustawą, "czternastka" zostanie wypłacona tym osobom, których świadczenie nie przekracza kwoty 2,9 tysięcy złotych brutto. 

Powyżej tej kwoty obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę" - czyli świadczenie to zostanie odpowiednio pomniejszone o różnicę między wypłacaną emeryturą, a kwotą ujętą w ustawie. Osoby, które otrzymują 4188,44 zł lub więcej, w ogóle nie otrzymają "czternastki". Dodatkowe świadczenie nie trafi też do seniorów, których prawo do emerytury czy renty zostało zawieszone. 

Przeczytaj więcej informacji o finansach na stronie głównej Gazeta.pl.

500 PlusZUS nie przesłał 500 Plus? Sprawdź, jaki termin ci przyznano

14. emerytura - ile wyniesie w 2022 roku?

  • "Czternastka" będzie wypłacana w wysokości najniższej emerytury - 1338,44 zł brutto. Jest to więc 1217,98 złotych na rękę dla osób, których świadczenie nie przekracza 2,9 tys. złotych. 
  • W tym roku wprowadzono też minimalną kwotę świadczenia. Seniorzy, którym będzie przysługiwała 14. emerytura w wysokości poniżej 50 zł, wcale nie dostaną świadczenia.

Kiedy 14. emerytura w 2022 roku?

Zgodnie z komunikatem udostępnionym przez ZUS, wypłata 14. emerytur będzie mieć miejsce w dniach od 25 sierpnia do 20 września 2022 roku. "Czternastkę" otrzymają więc osoby, które nabędą prawa do świadczeń do 24 sierpnia tego roku. Świadczenie będzie wypłacane z urzędu wraz z emeryturą lub rentą, dlatego też nie trzeba składać żadnych wniosków o wypłatę.

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne)Trzynastki trafiły na konta. Przez Polski Ład są niższe. "Straciłam 300 zł"

Więcej o: