Zielone światło dała Komisja Europejska, a przedwczoraj ambasadorowie państw członkowskich jednomyślnie przekazali KPO ministrom do akceptacji. Polska wnioskuje z unijnego Funduszu Odbudowy o ponad 35 miliardów euro, z czego prawie 24 miliardy to bezzwrotne dotacje, reszta to niskooprocentowane pożyczki.
Decyzja ambasadorów oznacza, że dziś już żadnych niespodzianek nie będzie. Ministrowie finansów unijnych krajów ostatecznie zatwierdzą Krajowy Plan Odbudowy.
Choć ambasadorowie nie zgłaszali żadnych zastrzeżeń, z nieoficjalnych informacji wynika, że na piątkowym spotkaniu ministerialnym kilka krajów chce dołączyć deklarację do decyzji o akceptacji polskiego KPO. Ma się w niej znaleźć apel o wnikliwą ocenę wypełnienia przez Polskę warunków wypłaty pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy, czyli tak zwanych kamieni milowych. Ale ogólna ocena polskiego KPO - jak mówią dyplomaci - jest bardzo dobra.
Oczekuje się, że pierwsze pieniądze popłyną do Polski przed końcem roku.
Więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl
KPO to kompleksowy plan inwestycyjny zakładający szeroką modernizację w kraju. Plan zawiera 49 reform, 53 inwestycje i 283 kamienie milowe oraz wyznaczone cele. Z relacji unijnych dyplomatów wynika, że na spotkaniu ambasadorów przedstawiciel Polski Andrzej Sadoś podkreślał, że 43 procent wszystkich pieniędzy (więcej niż wymagane minimum) trafi na zieloną transformację i że kluczowe inwestycje dotyczą dekarbonizacji, morskich i lądowych systemów energetyki wiatrowej, technologii wodorowych oraz zastosowaniu tych procesów w gospodarce i elektromobilności.
Ponad jedna piąta unijnych funduszy trafi na transformację cyfrową. Ambasador Polski przy Unii powiedział, że mają one zwiększyć innowacyjność firm, zlikwidować bariery administracyjne, doprowadzić do rozwoju e-usług publicznych i pomóc we wdrażaniu szerokich sieci szerokopasmowych.
Andrzej Sadoś poinformował, że w KPO jest także pakiet reform społecznych przewidujących zwiększenie odporności rynku pracy na kryzysy, rozszerzenie opieki nad dziećmi, modernizację szkolenia zawodowego oraz aktywizację zawodową osób, które osiągnęły wiek emerytalny. Pieniądze z KPO mają też wspierać integracje ukraińskich uchodźców na rynku pracy.
***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>