Ministrowie finansów UE mają zatwierdzić KPO Polski. Nieoficjalnie: Będzie apel o wnikliwą ocenę kamieni milowych

Ministrowie finansów unijnych krajów, na spotkaniu w Luksemburgu, mają zatwierdzić polski Krajowy Plan Odbudowy. Początek spotkania około 11.00.

Zielone światło dała Komisja Europejska, a przedwczoraj ambasadorowie państw członkowskich jednomyślnie przekazali KPO ministrom do akceptacji. Polska wnioskuje z unijnego Funduszu Odbudowy o ponad 35 miliardów euro, z czego prawie 24 miliardy to bezzwrotne dotacje, reszta to niskooprocentowane pożyczki.

UE. Nieoficjalnie: Będzie apel o wnikliwą ocenę kamieni milowych w polskim KPO

Decyzja ambasadorów oznacza, że dziś już żadnych niespodzianek nie będzie. Ministrowie finansów unijnych krajów ostatecznie zatwierdzą Krajowy Plan Odbudowy.

Choć ambasadorowie nie zgłaszali żadnych zastrzeżeń, z nieoficjalnych informacji wynika, że na piątkowym spotkaniu ministerialnym kilka krajów chce dołączyć deklarację do decyzji o akceptacji polskiego KPO. Ma się w niej znaleźć apel o wnikliwą ocenę wypełnienia przez Polskę warunków wypłaty pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy, czyli tak zwanych kamieni milowych. Ale ogólna ocena polskiego KPO - jak mówią dyplomaci - jest bardzo dobra.

Oczekuje się, że pierwsze pieniądze popłyną do Polski przed końcem roku.

Zobacz wideo Czy podpis Prezydenta pod ustawą o Sądzie Najwyższym kończy spór z UE?

Więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

KPO Polski. Na co wydamy unijne pieniądze?

KPO to kompleksowy plan inwestycyjny zakładający szeroką modernizację w kraju. Plan zawiera 49 reform, 53 inwestycje i 283 kamienie milowe oraz wyznaczone cele. Z relacji unijnych dyplomatów wynika, że na spotkaniu ambasadorów przedstawiciel Polski Andrzej Sadoś podkreślał, że 43 procent wszystkich pieniędzy (więcej niż wymagane minimum) trafi na zieloną transformację i że kluczowe inwestycje dotyczą dekarbonizacji, morskich i lądowych systemów energetyki wiatrowej, technologii wodorowych oraz zastosowaniu tych procesów w gospodarce i elektromobilności.

Ponad jedna piąta unijnych funduszy trafi na transformację cyfrową. Ambasador Polski przy Unii powiedział, że mają one zwiększyć innowacyjność firm, zlikwidować bariery administracyjne, doprowadzić do rozwoju e-usług publicznych i pomóc we wdrażaniu szerokich sieci szerokopasmowych.

Andrzej Sadoś poinformował, że w KPO jest także pakiet reform społecznych przewidujących zwiększenie odporności rynku pracy na kryzysy, rozszerzenie opieki nad dziećmi, modernizację szkolenia zawodowego oraz aktywizację zawodową osób, które osiągnęły wiek emerytalny. Pieniądze z KPO mają też wspierać integracje ukraińskich uchodźców na rynku pracy.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: