Ceny biletów lotniczych mocno w górę. Koniec z tanim lataniem. "Wygodny pretekst do podnoszenia marży"

Linie lotnicze podniosły ceny biletów. W miesiąc podrożały o około 25 proc. - podaje "Rzeczpospolita". Wzrost cen biletów wynika m.in. z wprowadzonych dopłat paliwowych przez przewoźników, wyższych opłat lotniskowych i nawigacyjnych oraz podatków, które rządy narzuciły na podróże lotnicze.

Pasażerowie muszą się liczyć z podwyżkami cen biletów o ok. 10 proc - powiedział dyrektor generalny Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) Willie Walsh, którego cytuje "Rzeczpospolita". Jego zdaniem linie lotnicze "nie mają alternatywy".

Willie Walsh wskazał, że w latach 2010-2019 cena ropy Brent wyniosła średnio 80 dol., a wydatki na paliwo stanowiły ok. 27 proc. wszystkich kosztów. - Jeśli jednak te koszty, jak jest to teraz, sięgają 37-40 proc. wszystkich wydatków, to linie lotnicze nie są w stanie ich wziąć na siebie, bo finansowo tego nie uniosą. Dlatego bilety drożeją - wyjaśnia Walsh.

'Studio Biznes' o cenach paliw, sporcie, motoryzacji i technologiiKorki na lotniskach. Lepiej zapomnieć o zasadzie "dwie godziny przed odlotem"

Drogie bilety lotnicze. "Nie wszystkie linie są dotknięte w takim samym stopniu"

Linie lotnicze British Airways na trasie z Londynu do Nowego Jorku obciążają pasażerów dodatkowymi kosztami w wysokości 26 proc. ceny biletu - podaje "Rzeczpospolita". Z kolei Emirates na trasie do Singapuru dolicza 24 proc., a Lufthansa na trasie z Frankfurtu do Dubaju obciąża pasażerów 23-procentowym dodatkowym kosztem.

Więcej o drożyźnie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak wskazuje Dominik Sipiński, ekspert lotniczy firmy ch-aviation.com, ceny paliwa lotniczego sięgają nawet 180 dolarów za baryłkę i są najwyższe od dekady. Sipiński dodaje, że jest to jeden z największych kosztów linii lotniczych, ale mimo to nie wszystkie linie zdecydowały się na podwyższenie cen biletów.

Nie wszystkie linie są dotknięte w takim samym stopniu. Zależy to m.in. od ich strategii wykupowania ubezpieczeń, floty czy rynków, na których operują. Na pewno linie, które zapewniły sobie tańsze paliwo na długoterminowych kontraktach, mogą teraz pozwolić sobie na nieco niższe podwyżki cen biletów. Nie wszystkie linie są też równie transparentne - niektóre starają się faktycznie pokazać pasażerom, na ile ceny paliwa wpływają na koszty, ale dla wielu to wygodny pretekst do podnoszenia marży

- wyjaśnił Dominik Sipiński w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Dlaczego bilety lotnicze są takie drogie? Ważne czynniki

Drogie bilety lotnicze to efekt drogiego paliwa, ale nie tylko. Wzrost cen paliwa nałożył się w czasie z problemami, z którymi od tygodni zmagają się przewoźnicy. Zdjęcie obostrzeń covidowych najwyraźniej mocno ich zaskoczyło. W czasie pandemii linie okroiły liczbę połączeń, zwolniły lub zawiesiły członków załogi pokładowej, zrezygnowały z planowanego leasingowania nowych maszyn, czy nawet odstawiły do hangarów posiadane już egzemplarze.

Wakacje, plaża (zdjęcie ilustracyjne)Wakacje droższe nawet o 50 proc. Część Polaków chce zrezygnować z urlopu

Jednak teraz, gdy większość krajów na świecie zniosła obostrzenia, ludzie zaczęli masowo rezerwować bilety lotnicze, a linie mają problem, aby sprostać temu wyzwaniu. W tym celu otwierają kolejne połączenia, lecz potrzebują do tego dodatkowych samolotów i dodatkowych załóg, a odbudowanie floty wymaga czasu - pisał Bartłomiej Pawlak na Next.gazeta.pl. Gdy popyt zaczyna wyprzedzać podaż, biletów na popularnych trasach albo zaczyna brakować, albo są ekstremalnie drogie.

Jak przyznał Ed Bastian, szef Delta Air Lines (jednej z największych linii w USA) w rozmowie z Agencją Bloomberga, popyt w 2022 roku "wyskoczył poza skalę". To oznacza, że tego lata ceny biletów lotniczych powinny być nawet o 30 proc. wyższe w porównaniu do stanu sprzed pandemii. Jak wynika z badania Mastercard Economics Institute, średni koszt dowolnego lotu z Singapuru jest o 27 proc. wyższy niż w 2019 roku, a wszystkie loty z Australii podrożały o ok. 20 proc.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Czym jest ESG? Jesteśmy coraz bardziej świadomymi ekologicznie konsumentami
Więcej o: