Niemcy. Pensja minimalna wzrośnie do prawie 10 tys. zł. Polacy kuszeni wyższymi zarobkami

Niemcy podniosą w październiku pensję minimalną aż do 2100 euro. Mocną podwyżkę minimalnego wynagrodzenia u zachodniego sąsiada najbardziej może odczuć polska branża budowlana, sektor logistyczny i przemysł - uważa rzecznik agencji zatrudnienia Randstad Polska Mateusz Żydek.

Niemcy od 1 października podniosą płacę minimalną do 12 euro brutto za godzinę. Obecnie pensja minimalna wynosi 9,82 euro. To oznacza, że od października pracownicy w Niemczech będą zarabiać 2100 euro miesięcznie (tj. ponad 9800 zł wg kursu z 17 czerwca 2022 r.) i będzie to najwyższa płaca minimalna w całej UE - z wyjątkiem Luksemburga, gdzie wynosi obecnie 2200 euro.

Polacy i Ukraińcy mogą wyjechać do Niemiec za lepszą płacą

Wyższa płaca minimalna w Niemczech zwiększy przepaść między polskimi a niemieckimi zarobkami. Najmocniej odczuje to przede wszystkim zachodnia część Polski. - Już teraz w województwach takich jak lubuskie czy zachodniopomorskie widzimy, że bliskość rynku niemieckiego potęguje problemy, które mają pracodawcy z pozyskiwaniem ludzi. Te problemy mogą być większe, gdy pensja minimalna w Niemczech jeszcze bardziej wzrośnie - powiedział rzecznik agencji zatrudnienia Randstad Polska Mateusz Żydek w rozmowie z Business Insider.

Jego zdaniem podwyżka niemieckiej płacy minimalnej nie zapoczątkuje masowych przeprowadzek Polaków z innych regionów do Niemiec. Jednak ci, którzy mogą codziennie dojeżdżać do pracy do Niemiec, będą jeszcze bardziej kuszeni, by skorzystać z ofert naszego zachodniego sąsiada.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

- Podwyżkę płacy minimalnej w Niemczech najbardziej może odczuć polska branża budowlana, ale też Niemcy mogą przyciągnąć sporo Polaków z sektora logistycznego czy z przemysłu - uważa rzecznik Randstad Polska. Do Niemiec mogą także wyjechać Ukraińcy, którzy zostali w Polsce lub przyjechali do naszego kraju jako uchodźcy. Polscy pracodawcy obawiają się, że będą musieli mocno podnieść pensje, aby konkurować z niemieckimi pracownikami. To może jednak przyspieszyć spiralę płacowo-cenową.

Mateusz Żydek uważa, że nawet jeśli odpływ pracowników w kierunku Niemiec nie będzie bardzo wyraźny w skali całego kraju, to i tak będzie dla Polski dużym problemem. - Każdy odpływ pracowników jest niekorzystny, a tym bardziej gdy tak wielu pracowników nam ciągle brakuje. Tymczasem my ciągle nie mamy aktywnej strategii na przyciąganie pracowników z zagranicy - podkreślił przedstawiciel Randstad Polska.

Niemcy podniosą pensję minimalną do 2100 euro

Obecnie płaca minimalna w Polsce wynosi 3010 zł. Z powodu wysokiej inflacji rząd zamierza wprowadzić dwie podwyżki pensji minimalnej w 2023 roku. W styczniu przyszłego roku minimalne wynagrodzenie ma wzrosnąć do 3383 zł, natomiast od 1 lipca 2023 r. ma wynieść 3450 zł. Z kolei stawka minimalnego wynagrodzenia godzinowego od stycznia 2023 r. ma wynieść 22,10 zł, a od lipca - 22,50 zł.

Tymczasem w Niemczech, w lipcu 2022 r. minimalna stawka za godzinę wzrośnie do 10,45 euro, a od października do 12 euro. Za pracę w pełnym wymiarze godzin pracownicy otrzymają pensję minimalną 2100 euro, czyli prawie 10 tys. zł.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Czym jest ESG? Jesteśmy coraz bardziej świadomymi ekologicznie konsumentami
Więcej o: