Chaos na lotniskach w Europie. LOT wydał komunikat. Niektóre rejsy odwołane, możliwe zmiany w lotach

Na europejskich lotniskach występują problemy z obsługą pasażerów. Długie kolejki spowodowane są przede wszystkim niedoborem pracowników. LOT zapewnia, że monitoruje sytuację i w razie konieczności wprowadzi zmiany w siatce połączeń.

"PLL LOT na bieżąco monitorują sytuację w europejskich portach lotniczych. W przypadku ograniczenia przepustowości danego portu siatka połączeń zostanie dostosowana do jego możliwości operacyjnych" - informuje biuro prasowe LOT w komunikacie przesłanym PAP, cytowanym za RMF FM. Wyjaśniono, że w związku z ograniczoną przepustowością lotniska w Amsterdamie wybrane rejsy LOT zostały odwołane. "Pasażerowie otrzymali informację oraz możliwość zmiany rezerwacji" - zapewniają linie lotnicze.

Dyrektor Lotniska Chopina Piotr Czech przekazał, że aktualnie nie zauważa się większych problemów w zakresie obsługi pasażerów i kontroli bezpieczeństwa na warszawskim lotnisku.

Wakacje (zdjęcie ilustracyjne)Bruksela. 20 czerwca na lotnisku "nic nie może być pewne". Strajk pracowników

Linie lotnicze odwołują rejsy. Brakuje personelu

Zamieszanie na europejskich lotniskach trwa od tygodni. Głównym powodem jest niedobór personelu. Problemy występują m.in. na lotnisku Schiphol w Amsterdamie, na lotnisku w Lizbonie oraz Roissy-Charles de Gaulle w Paryżu. Podobna sytuacja panuje na niemieckich lotniskach. Linie lotnicze, w tym Swiss Air Lines, EasyJet i Wizz Air anulowały część lotów. Z kolei niemiecka Lufthansa zapowiedziała, że w lipcu odwołanych zostanie ok. 900 lotów z lotnisk w Monachium i we Frankfurcie.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

O sytuacji na lotniskach mówił w programie "Studio Biznes" Paweł Kunz, ekspert podróżniczy. - W krótkim przedziale czasu, od momentu, gdy przez pandemię nigdzie nie mogliśmy latać do chwili, w której wróciliśmy do stanu z rekordowego roku 2019. Nagle okazuje się, że ta chęć podróżowania jest duża, że duże lotniska, tzw. hubowe, takie jak Schiphol w Amsterdamie czy Heathrow w Londynie, korkują się - stwierdził.

TunisairLoty do Tunezji mogą zostać odwołane. Strajk w całym kraju

Ekspert ocenił, że sytuacja na lotniskach może być jeszcze bardziej napięta i w skrajnych sytuacjach samoloty będą odlatywać nawet bez pasażerów - byle tylko utrzymać siatkę połączeń. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Kunz: Chęć podróżowania jest tak duża, że naprawdę duże lotniska korkują się
Więcej o: