Deklaracja CEEB - coraz mniej czasu na złożenie wniosku. Za spóźnienie grożą kary

Deklarację CEEB dotyczącą sposobu ogrzewania mieszkania złożyło już ponad 4,7 mln osób. Jednak wciąż wielu Polaków nie dopełniło swojego obowiązku. Warto się pospieszyć - czas ucieka, a za spóźnienie grożą kary.

Od 1 lipca 2021 r. właściciele nieruchomości muszą wysłać dokument do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), który potwierdzi sposób ogrzewania domu. To nowy obowiązek, którego niedopełnienie może wiązać się z karą. Deklarację CEEB należy złożyć do 30 czerwca 2022 r.

Deklaracja CEEB - jak złożyć?

Według szacunków głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, w Polsce jest 6,2 mln budynków mieszkalnych. Według stanu na 17 czerwca 2022 r. deklarację dotyczącą sposobu ogrzewania mieszkania złożyło ponad 4,7 mln osób. To oznacza, że ok. 1,5 mln Polaków wciąż nie dopełniło swojego obowiązku.

Jak wynika z dostępnych danych, większość Polaków używa do ogrzewania pieców, które są szkodliwe dla środowiska. Około 3,4 mln właścicieli domów przyznało, że ma kocioł na paliwo stałe, takie jak węgiel, drewno czy pellet. Z kolei ponad 1,6 mln Polaków ogrzewa mieszkanie gazem, a ponad 700 tys. używa w tym celu prądu.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego umieścił na swojej stronie internetowej zegar, który odlicza, ile czasu zostało na złożenie deklaracji CEEB. Dokument można złożyć przez internet [LINK]

Deklaracja CEEB. Jaka kara za niedopełnienie obowiązku?

Deklarację dotyczącą sposobu ogrzewania domu można złożyć poprzez profil zaufany. Można również wypełnić wersję papierową, dostępną w urzędzie miasta czy gminy. Jeśli piec ruszył przed 1 lipca 2021 r., termin złożenia deklaracji mija 30 czerwca 2022 r. Jednak w przypadku nowych budynków, w których uruchomiono źródło ciepła, czas na złożenie deklaracji wynosi 14 dni od uzyskania przez właściciela pozwolenia na użytkowanie nieruchomości. W przypadku bloków lub kamienic taką deklarację musi złożyć zarządca budynku.

Do CEEB należy zgłosić każde pojedyncze źródło ciepła w domu, jak np.:

  • piec,
  • kominek,
  • kozę,
  • kuchnię węglową,
  • kocioł grzewczy,
  • pompę ciepła,
  • instalację fotowoltaiczną,
  • sieć ciepłowniczą.

Zgodnie z przepisami osoby, które nie złożą deklaracji o ogrzewaniu w wyznaczonym terminie, mogą zostać ukarane grzywną do 500 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, kara może wzrosnąć nawet do 5 tys. zł.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Czym jest ESG? Jesteśmy coraz bardziej świadomymi ekologicznie konsumentami
Więcej o: