14. emerytura 2022. Kiedy wypłata? Ile wyniesie i kto ją dostanie?

Emeryci i renciści również w tym roku otrzymają 14. emeryturę. Kiedy nastąpi wypłata pieniędzy? Kto dostanie "czternastkę", a kto nie?

"Czternastka", czyli dodatkowe, jednorazowe świadczenie emerytalne jest wypłacane z urzędu. To oznacza, że seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

14. emerytura. Kiedy wypłata? 

Dodatkowe, jednorazowe świadczenie będzie w tym roku wypłacane od 25 sierpnia do 20 września. 14. emeryturę otrzymają zatem osoby, które nabędą prawa do świadczeń do 24 sierpnia 2022 r. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl.

Według szacunków ministerstwa rodziny, tegoroczna 14. emerytura trafi do ok. 9 mln osób, a 7,7 mln seniorów dostanie wypłatę w pełnej wysokości. Koszt dla budżetu państwa wynikający z wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w 2022 r. to ok. 11,4 mld zł.

Ile wynosi 14. emerytura? Kto dostanie świadczenie?

14. emerytura będzie równa najniższej emeryturze. Wartość świadczenia w tym roku to 1338,44 zł. Pełną wypłatę otrzymają jednak jedynie osoby, których emerytura  nie przekracza 2,9 tys. zł.

Powyżej tej kwoty obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę" - czyli świadczenie to zostanie odpowiednio pomniejszone o różnicę między wypłacaną emeryturą, a kwotą ujętą w ustawie. Jeśli więc emerytura wynosi 3 tys. zł, czternastka zostanie wypłacona w kwocie o 100 zł niższej i wyniesie 1238,44 zł. 

Zgodnie z mechanizmem "złotówka za złotówkę", osoby, które mają 4188,44 zł emerytury i więcej, nie otrzymają w ogóle świadczenia. "Czternastka" nie trafi też  do seniorów, których prawo do emerytury lub renty zostało zawieszone.

Ponadto przyjęta w pierwszej połowie maja ustawa wprowadza tzw. minimalną kwotę świadczenia - seniorzy, którym będzie przysługiwała "czternastka" w wysokości poniżej 50 zł, wcale nie dostaną świadczenia.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: