Indie masowo kupują rosyjski węgiel i ropę. Wyraźny wzrost od czasu inwazji na Ukrainę

Indie zwiększyły w ostatnich tygodniach zakupy rosyjskiego węgla, pomimo zachodnich sankcji na Rosję. Sprzedawcy zachęcają do zakupu zniżkami, sięgającymi do 30 proc. - podaje Agencja Reutera, powołując się na swoje źródła. Gwałtownie wzrosły również zakupy rosyjskiej ropy naftowej.

W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę Zachód nałożył szerokie sankcje na Rosję. Moskwa już w kwietniu zapowiadała, że unijne restrykcje na rosyjski węgiel będą miały skutek odwrotny, gdyż surowiec zostanie przekierowany na inny rynek.

Rosja sprzedaje węgiel mimo sankcji. Indie kupują go coraz więcej

Władze Indii, które nie potępiły Rosji za jej agresję na Ukrainę, bronią swoich zakupów rosyjskich surowców, tłumacząc je koniecznością dywersyfikacji dostaw oraz uniknięcia wzrostu cen na świecie. Aktualnie Indie kupują znaczne ilości rosyjskiego węgla - pomimo wysokich kosztów transportu.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Indie w ciągu 20 dni (do 15 czerwca) dokonały zakupu rosyjskiego węgla i produktów pochodnych o wartości 331,17 mln dolarów większej niż w tym samym okresie w zeszłym roku - podaje Agencja Reutera, powołując się na nieopublikowane dotąd dane rządowe. Co więcej, w ostatnich trzech tygodniach Indie każdego dnia kupowały węgiel z Rosji za średnio 16,55 mln dolarów - to ponad dwa razy więcej (7,71 mln dolarów) niż w ciągu trzech miesięcy od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Indie kupują ogromne ilości rosyjskiej ropy naftowej

Agencja podaje, że Indie wyraźnie zwiększyły również zakupy rosyjskiej ropy naftowej. W ciągu 20 dni (do 15 czerwca), w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 r., zakupy wzrosły ponad 31-krotnie do 2,22 mld dolarów. - Rosyjscy handlowcy zliberalizowali sposoby płatności i akceptują płatności w rupiach indyjskich i dirhamach - poinformowało Agencję Reutera jedno ze źródeł.

Źródło wyjaśniło, że trend wzrostowy zakupów rosyjskiego węgla będzie się utrzymywał. Według firmy analitycznej Refinitiv Eikon Indie będą nadal masowo kupować rosyjski węgiel, a wartość importu w czerwcu ma być największa od co najmniej 7,5 roku.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Premier mówi o "putinflacji". Słusznie? Kotecki: Niektórzy mówią, że to jest naciąganie nierzeczywistości na rzeczywistość
Więcej o: