Bon turystyczny. Do kiedy jest ważny? Kto może skorzystać? Rząd wprowadził zmiany

Bon turystyczny obowiązuje jeszcze przez kilka miesięcy. Na wakacje na każde dziecko można wydać (w większości) do 500 zł. Do kiedy jest ważny bon turystyczny i jak złożyć odpowiedni wniosek?

Trudna sytuacja branży turystycznej związana z epidemią COVID-19 zmusiła rząd do wsparcia sektora. Wymyślono więc bon turystyczny, który Polacy mogą wykorzystać w kraju np. na nocleg podczas urlopu

Zobacz wideo

Bon turystyczny. Dla kogo?

Polski Bon Turystyczny ma wartość 500 zł i jest przyznawany jednorazowo na każde dziecko do 18. roku życia. Na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności rodzice otrzymają dodatkowe 500 zł, co razem daje 1000 zł dofinansowania. Całość można przeznaczyć na wypoczynek tylko w Polsce.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl.

Bon turystyczny mogą otrzymać rodzice, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. Jak wyjaśnił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet jeśli złożyli wniosek o świadczenie po 31 grudnia 2021 r.

Zgodnie z przepisami rodzice mają trzy miesiące na złożenie wniosku o 500 plus, licząc od dnia urodzenia dziecka. Oznacza to, że opiekunowie, którzy złożyli taki wniosek na początku 2022 roku, na dziecko urodzone w 2021 roku, także mogą liczyć na bon. Dla przykładu: pani Maria urodziła dziecko w listopadzie i wystąpiła o 500 plus do ZUS w styczniu 2022 roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał to świadczenie od listopada i tym samym mama może skorzystać także z bonu turystycznego

- powiedział Żebrowski w rozmowie z PAP.

Bon Turystyczny. Do kiedy jest ważny?

Bon turystyczny pierwotnie obowiązywał do końca marca 2022 roku. Jego ważność jednak wydłużono. Prezydent Andrzej Duda podpisał pod koniec grudnia nowelizację, dzięki której bon turystyczny można wykorzystać jeszcze przez kilka miesięcy. 

Bon Turystyczny obowiązuje więc teraz do 30 września 2022 roku. Na jego wykorzystanie zostało już tylko kilka ostatnich miesięcy.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: