Wniosek o dopłatę do węgla. Kiedy można złożyć? Kto otrzyma dodatek do węgla?

Rząd ogłosił, że będą z budżetu państwa dopłaty do węgla. Projekt ustawy trafił już do Sejmu. Kto może liczyć na wsparcie? Jak złożyć wniosek o dodatek do węgla? Odpowiadamy.

Ceny węgla w ostatnich miesiącach są horrendalnie wysokie. Wobec ubiegłego roku są nawet trzykrotnie wyższe. Ponadto surowiec jest niedostępny, bardzo trudno go kupić. Rząd zapowiedział więc wprowadzenie regulowanych cen węgla, co w praktyce oznacza dopłaty. 

Zobacz wideo Czeka nas zima z drogą energią? „Państwo ma jeszcze szanse zbudować rezerwy węgla"

Dla kogo dopłata do węgla?

Według rządowego projektu gospodarstwa domowe, wspólnoty oraz spółdzielnie będą mogły kupić węgiel za 996,60 zł brutto za tonę (cena węgla na rynku dochodziła ostatnio do ponad 3 tys. zł za tonę). Są to ubiegłoroczne stawki. Na każde gospodarstwo domowe będzie przypadało do trzech ton węgla w tej cenie

Wsparcie jest przeznaczone dla gospodarstw domowych, które do ogrzewania wykorzystują zgłoszony do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków:

  • kocioł na paliwo stałe,
  • kominek,
  • kozę,
  • ogrzewacz powietrza,
  • trzon kuchenny,
  • piecokuchnię,
  • kuchnię węglową,
  • piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane tym paliwem.

Przedsiębiorcy mają otrzymać rekompensaty za sprzedaż węgla po niższych cenach z tytułu potencjalnie utraconych zysków. Warunkiem otrzymania rekompensaty będzie zarejestrowanie firmy w Polsce i sprzedaż odbiorcom indywidualnym węgla po wymienionej cenie - informuje rząd.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Maksymalna wysokość dopłaty do jednej tony węgla ma wynieść 750 zł. Rząd na cały program ma przeznaczyć 3 mld złotych. 

Dopłaty mają dotyczyć jedynie węgla importowanego po 16 kwietnia. Związane jest to wprowadzeniem tego dnia embarga na rosyjski węgiel. 

 Wniosek o dopłatę do węgla

Jak będzie wyglądał zakup węgla po regulowanej cenie? - To nie będzie pieniądz dawany do ręki. W praktyce to będzie tak, że przychodzi pan do składu węgla, który przystąpił do programu, przekazuje zaświadczenie i to daje prawo do otrzymania węgla w gwarantowanej cenie do trzech ton - tłumaczyła ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Rekompensaty będą wypłacane sprzedającemu przez Zarządcę Rozliczeń S.A., na wniosek tegoż sprzedawcy. Rolą Zarządcy Rozliczeń S.A. będzie m.in. weryfikacja wniosku o wypłatę rekompensaty i stwierdzenie kompletności wymaganych dokumentów. Przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski między 1 a 20 stycznia 2023 r. Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądał proces wydawania zaświadczeń odbiorcom indywidualnym, by mogli kupić węgiel po niższej cenie. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: