Deklaracja CEEB - trwa "wielki wyścig gmin", Polacy masowo składają wnioski. Czas ucieka

Liczba złożonych deklaracji CEEB dotyczących sposobu ogrzewania mieszkania zbliża się do 5 mln. Trwa "wielki wyścig gmin" - gminy z największą liczbą złożonych deklaracji uzyskają m.in. tytuł Lidera CEEB. Wielu Polaków wciąż nie dopełniło obowiązku, a czasu coraz mniej.

Mieszkańcy Polski mają nowy obowiązek. Od 1 lipca 2021 r. właściciele nieruchomości muszą wysłać dokument do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), który potwierdzi sposób ogrzewania domu. Niedopełnienie obowiązku może wiązać się z karą, a termin na złożenie deklaracji CEEB upływa w dniu 30 czerwca 2022 r.

Pompa ciepła (zdjęcie ilustracyjne)Boom na pompy ciepła. "Drożeją 10 proc. miesięcznie", będzie tylko drożej

Deklaracja CEEB. Gminy składają wnioski, trwa "wyścig" o tytuł lidera

Liczba złożonych deklaracji CEEB zbliża się do 5 mln - powiadomił we wtorek Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB). Według stanu na dzień 21 czerwca w systemie CEEB złożono już ok. 4,928 mln wniosków. Od poniedziałku od godz. 13:00 liczba deklaracji wzrosła o ponad 100 tys.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego szacuje, że jeszcze ok. 1,2 mln Polaków nie złożyło deklaracji CEEB. Z dostępnych danych wynika, że prawie 3,6 mln Polaków ma kocioł na paliwo stałe, takie jak węgiel, drewno czy pellet. Z kolei niemal 1,7 mln mieszkańców ogrzewa domy gazem, a ponad 740 tys. używa w tym celu prądu.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Równolegle z akcją składania deklaracji CEEB trwa "wielki wyścig gmin". Jak czytamy w komunikacie GUNB, gminy z największą liczbą złożonych deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków otrzymają dyplom oraz statuetkę Lidera CEEB. W pierwszej trójce rankingu są gminy:

 • Zawidów - 81 proc. wypełnienia bazy;
 • Rytro - 70 proc. wypełnienia bazy;
 • Słopnice - 69 proc. bazy.

Pierwsza gmina, która uzyska 90 proc. wypełnienia bazy adresowej deklaracjami CEEB otrzyma tytuł Lidera 90 CEEB. Ten sam tytuł otrzymają w kolejnych miesiącach kolejne gminy, które uzyskają wynik 90 proc. GUNB ogłosi wyniki "wyścigu" 1 lipca 2022 r. Trzy gminy z największym pokryciem bazy adresowej otrzymają tytuł I, II i III Lidera CEEB.

Domy jednorodzinne (zdjęcie ilustracyjne)"Moje ciepło" - trwa nabór. Nawet 21 tys. zł dotacji do pompy ciepła

Deklaracja CEEB. Jaka kara za niedopełnienie obowiązku?

Deklarację dotyczącą sposobu ogrzewania domu można złożyć poprzez profil zaufany. Można również wypełnić wersję papierową, dostępną w urzędzie miasta czy gminy. Jeśli piec ruszył przed 1 lipca 2021 r., termin złożenia deklaracji mija 30 czerwca 2022 r. Jednak w przypadku nowych budynków, w których uruchomiono źródło ciepła, czas na złożenie deklaracji wynosi 14 dni od uzyskania przez właściciela pozwolenia na użytkowanie nieruchomości. W przypadku bloków lub kamienic taką deklarację musi złożyć zarządca budynku.

Do CEEB należy zgłosić każde pojedyncze źródło ciepła w domu, jak np.:

 • piec,
 • kominek,
 • kozę,
 • kuchnię węglową,
 • kocioł grzewczy,
 • pompę ciepła,
 • instalację fotowoltaiczną,
 • sieć ciepłowniczą.

Zgodnie z przepisami osoby, które nie złożą deklaracji o ogrzewaniu w wyznaczonym terminie, mogą zostać ukarane grzywną do 500 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, kara może wzrosnąć nawet do 5 tys. zł.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Polska pozbywa się kopciuchów? Rzecznik PAS: Najlepiej działają gminy ze Śląska
Więcej o: