Deklaracja CEEB - trwa "wielki wyścig gmin", Polacy masowo składają wnioski. Czas ucieka

Liczba złożonych deklaracji CEEB dotyczących sposobu ogrzewania mieszkania zbliża się do 5 mln. Trwa "wielki wyścig gmin" - gminy z największą liczbą złożonych deklaracji uzyskają m.in. tytuł Lidera CEEB. Wielu Polaków wciąż nie dopełniło obowiązku, a czasu coraz mniej.

Mieszkańcy Polski mają nowy obowiązek. Od 1 lipca 2021 r. właściciele nieruchomości muszą wysłać dokument do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), który potwierdzi sposób ogrzewania domu. Niedopełnienie obowiązku może wiązać się z karą, a termin na złożenie deklaracji CEEB upływa w dniu 30 czerwca 2022 r.

Deklaracja CEEB. Gminy składają wnioski, trwa "wyścig" o tytuł lidera

Liczba złożonych deklaracji CEEB zbliża się do 5 mln - powiadomił we wtorek Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB). Według stanu na dzień 21 czerwca w systemie CEEB złożono już ok. 4,928 mln wniosków. Od poniedziałku od godz. 13:00 liczba deklaracji wzrosła o ponad 100 tys.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego szacuje, że jeszcze ok. 1,2 mln Polaków nie złożyło deklaracji CEEB. Z dostępnych danych wynika, że prawie 3,6 mln Polaków ma kocioł na paliwo stałe, takie jak węgiel, drewno czy pellet. Z kolei niemal 1,7 mln mieszkańców ogrzewa domy gazem, a ponad 740 tys. używa w tym celu prądu.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Równolegle z akcją składania deklaracji CEEB trwa "wielki wyścig gmin". Jak czytamy w komunikacie GUNB, gminy z największą liczbą złożonych deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków otrzymają dyplom oraz statuetkę Lidera CEEB. W pierwszej trójce rankingu są gminy:

  • Zawidów - 81 proc. wypełnienia bazy;
  • Rytro - 70 proc. wypełnienia bazy;
  • Słopnice - 69 proc. bazy.

Pierwsza gmina, która uzyska 90 proc. wypełnienia bazy adresowej deklaracjami CEEB otrzyma tytuł Lidera 90 CEEB. Ten sam tytuł otrzymają w kolejnych miesiącach kolejne gminy, które uzyskają wynik 90 proc. GUNB ogłosi wyniki "wyścigu" 1 lipca 2022 r. Trzy gminy z największym pokryciem bazy adresowej otrzymają tytuł I, II i III Lidera CEEB.

Deklaracja CEEB. Jaka kara za niedopełnienie obowiązku?

Deklarację dotyczącą sposobu ogrzewania domu można złożyć poprzez profil zaufany. Można również wypełnić wersję papierową, dostępną w urzędzie miasta czy gminy. Jeśli piec ruszył przed 1 lipca 2021 r., termin złożenia deklaracji mija 30 czerwca 2022 r. Jednak w przypadku nowych budynków, w których uruchomiono źródło ciepła, czas na złożenie deklaracji wynosi 14 dni od uzyskania przez właściciela pozwolenia na użytkowanie nieruchomości. W przypadku bloków lub kamienic taką deklarację musi złożyć zarządca budynku.

Do CEEB należy zgłosić każde pojedyncze źródło ciepła w domu, jak np.:

  • piec,
  • kominek,
  • kozę,
  • kuchnię węglową,
  • kocioł grzewczy,
  • pompę ciepła,
  • instalację fotowoltaiczną,
  • sieć ciepłowniczą.

Zgodnie z przepisami osoby, które nie złożą deklaracji o ogrzewaniu w wyznaczonym terminie, mogą zostać ukarane grzywną do 500 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, kara może wzrosnąć nawet do 5 tys. zł.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Polska pozbywa się kopciuchów? Rzecznik PAS: Najlepiej działają gminy ze Śląska
Więcej o: