Jarosław Kaczyński odszedł z rządu. Ile wyniesie jego emerytura? "Fakt": Może jeszcze wzrosnąć

Jarosław Kaczyński nie będzie pełnić dłużej funkcji wicepremiera. Według "Faktu" jego emerytura może jednak - dzięki pracy w rządzie - wzrosnąć. Dodatkowo, jak czytamy, prezes PiS może liczyć także na comiesięczne uposażenie z Sejmu i poselską dietę.

18 czerwca Jarosław Kaczyński skończył 73 lata. We wtorek 21 czerwca polityk poinformował Polską Agencję Prasową, że odszedł z rządu. Do tej pory prezes PiS nie tylko pełnił funkcję wicepremiera, ale także kierował Komitetem Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Kilka dni temu opisywaliśmy, ile Kaczyński zarobił podczas swojej kadencji. Teraz "Fakt" przyjrzał się comiesięcznym przychodom polityka po odejściu z rządu.

Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz komentuje odejście Kaczyńskiego z rządu

Jarosław Kaczyński poza rządem. Ile wyniesie jego pensja i uposażenie?

Jak wylicza "Fakt", Jarosław Kaczyński jeszcze przez trzy miesiące po odejściu z rządu będzie pobierać pensję wicepremiera - wynosi ona ok. 18 tys. zł brutto. Później nadal zachowa jednak uposażenie z Sejmu i poselską dietę, które razem wynoszą 16,8 tys. zł. Do tego polityk pobiera także emeryturę, która, jak pisze tabloid, wzrośnie w związku z pracą w rządzie. "Z naszych symulacji wynika, że składki, które do tej pory odprowadził, pozwoliłyby podnieść emeryturę prezesa PiS (przekraczającą dziś 7 tys. zł brutto) o ok. 400 zł miesięcznie" - czytamy.

Tymczasem jak pisaliśmy 15 czerwca, od października 2020 roku Jarosław Kaczyński z tytułu pełnienia funkcji wicepremiera ds. bezpieczeństwa zarobił już co najmniej 354 tys. zł.

Więcej aktualnych wiadomości ze świata polskiej polityki znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jarosław KaczyńskiKaczyński poza rządem. "Szykujemy miejsce przed Trybunałem" [KOMENTARZE]

Jarosław Kaczyński odszedł z rządu. Chce skupić się na PiS

Swoje odejście Kaczyński motywuje chęcią skupienia się na Prawie i Sprawiedliwości. - Chodzi po prostu o to, że partia musi odzyskać werwę, bo zbliża się ten czas, który dla każdej partii politycznej na świecie jest najważniejszy - powiedział prezes PiS, mając na myśli wygranie wyborów i "możliwość sprawowania władzy". - Oczywiście w koalicji Zjednoczonej Prawicy - podkreślił. 

Wicepremier 'ds. bezpieczeństwa' Jarosław Kaczyński i minister obrony w rządzie PiS Mariusz Błaszczak podczas wspólnej konferencji prasowej. Warszawa, 22 lutego 2022 r."To nic nie zmienia". Kosiniak-Kamysz o odejściu Kaczyńskiego

Więcej o: