Chaos na europejskich lotniskach. Gdzie będą odwołane loty i opóźnienia? [LISTA]

Strajki i protesty na lotniskach w całej Europie. Z powodu pandemii branża lotnicza zmaga się z problemami kadrowymi. Wiele osób rzuciło pracę, a ci, którzy zostali, domagają się podwyżek. Na lotniskach m.in. w Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii czy we Włoszech odwoływane są loty, a samoloty startują z olbrzymimi opóźnieniami. Na których europejskich lotniskach występują największe utrudnienia? Sprawdzamy.

Londyn  

Londyńskie lotnisko Heathrow od kilku dni mierzy się z potężnymi problemami. W miniony weekend setki pasażerów utknęły w wielogodzinnych kolejkach po swoje walizki. Niektórzy podróżni musieli zostawić swoje rzeczy na lotnisku. Tymczasem linie lotnicze zaczęły masowo odwoływać loty. Reuters donosi, że pracownicy British Airways mogą w przyszłym miesiącu rozpocząć strajk w związku z obniżką płac spowodowaną pandemią, która, jak twierdzą, nie została w pełni cofnięta. 

Bruksela 

W poniedziałek strajki w związku ze zbyt niską pensją w stosunku do kosztów życia i rekordowej inflacji objęły również lotnisko w Brukseli. Tego dnia odwołano wszystkie odloty. Interia.pl donosi, że to nie koniec problemów. Trzydniowy strajk zapowiedzieli bowiem zarówno personel, jak i piloci Brussels Airlines, którzy uważają, że mają zbyt wiele obowiązków, a zbyt małe płace. Od czwartku do soboty 60 proc. lotów tych linii zostanie odwołanych. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Paryż 

Pracownicy głównego lotniska we Francji im. Charles’a de Gaulle’a strajkowali 9 czerwca. I w tym przypadku również chodziło o pieniądze. Domagają się oni 300 euro miesięcznie więcej i lepszych warunków pracy. Reuters donosi, że kolejny strajk zaplanowany jest na 2 lipca. Ponadto zarówno lotnisko de Gaulle’a, jak i lotnisko Orly muszą znaleźć ok. 4 tys. nowych pracowników - na miejsce tych, którzy odeszli podczas pandemii.  

Amsterdam 

TVN 24 BiS donosi, że problemy nie ominą również lotniska Schiphol w stolicy Holandii. Władze tego portu ogłosiły limity pasażerów w sezonie letnim. Powód? Zbyt duży popyt i braki w personelu. Około 16 proc. rejsów zostanie odwołanych, a lotnisko obsługiwać będzie dziennie ok. 70 tys. pasażerów. Największe cięcia w połączeniach odczują linie KLM oraz EasyJet. 

Hiszpania 

Według Agencji Reutera strajk planuje również personel pokładowy linii EasyJet w Hiszpanii. Pracownicy będą strajkować w dniach 1-3, 15-17 i 29-31 lipca w całym kraju. Domagają się wyższych płac, a dokładniej 40-procentowej podwyżki płacy zasadniczej. 

Linie lotnicze SAS 

Pod koniec czerwca fala strajków może przelać się również przez państwa skandynawskie. Reuters donosi, że piloci linii SAS w Danii, Norwegii i Szwecji mogą rozpocząć strajk wraz z końcem miesiąca. Wszystko przez to, że nordyckie linie lotnicze zaczęły cięcia kosztów, co nie spodobało się pracownikom.  

Więcej informacji z gospodarki i świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Linie lotnicze Ryanair 

Związki zawodowe w całej Europie ostrzegały, że jeżeli Ryanair nie przedstawi rozwiązań poprawiających warunki pracy, pracownicy linii będą strajkować. Wciąż takowych rozwiązaniach nie ma, dlatego strajk tanich linii lotniczych Ryanair odbędzie się w następujących krajach i terminach: 

  • Belgia - od 24 do 26 czerwca; 
  • Francja - 25 i 26 czerwca; 
  • Hiszpania - od 24 do 26 czerwca i od 30 czerwca do 2 lipca; 
  • Portugalia - od 24 do 26 czerwca; 
  • Włochy - 25 czerwca. 

Strajk zapowiedzieli również pracownicy irlandzkich tanich linii Ryanair, ale jego termin nie jest jeszcze znany.

Więcej o: