"Nam się to po prostu należy". Jarosław Kaczyński o KPO: Wierzę, że w KE zwycięży przyzwoitość

- Wierzę, że w Komisji Europejskiej zwycięży zdrowy rozsądek, poczucie rzeczywistości wojennej i zwykła przyzwoitość. Nam się to po prostu należy. Wypełniliśmy te warunki - powiedział Jarosław Kaczyński, nawiązując do Krajowego Planu Odbudowy. - Liczę na to, co jest dobre w ludziach, bo ci, którzy tam decydują na najwyższym szczeblu UE, to też są ludzie - dodał.

Prezes PiS był pytany we wtorek, czy pieniądze z KPO zostaną wypłacone Polsce. W ubiegłym tygodniu ministrowie finansów z 27 krajów UE zaakceptowali polskie KPO, jednak zanim nastąpi wypłata środków, potrzebne jest również spełnienie tzw. kamieni milowych przez Polskę, a te dotyczą m.in. sądownictwa.

Jarosław Kaczyński o KPO: Nam się to po prostu należy. Wypełniliśmy te warunki

- Wierzę, że w Komisji Europejskiej zwycięży zdrowy rozsądek, poczucie rzeczywistości wojennej i zwykła przyzwoitość. Nam się to po prostu należy. Wypełniliśmy te warunki. Nie było to dla nas jakoś specjalnie trudne - stwierdził Jarosław Kaczyński na antenie TVP Info. - Dlatego wydaje mi się, że powinno być dobrze - powiedział.

Więcej na temat KPO przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jednak, jak stwierdził prezes PiS, "złe siły działają cały czas". - Są też złe siły, ale ja liczę na to, co jest dobre w ludziach, bo ci, którzy tam decydują na najwyższym szczeblu UE, to też są ludzie - mówił Kaczyński.

Krajowy Plan Odbudowy dla Polski zaakceptowany. Kiedy popłyną pieniądze?

Przypomnijmy, że Komisja Europejska zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy 1 czerwca - po ponad rocznych negocjacjach. W ramach KPO do Polski ma popłynąć 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro tanich pożyczek.

To, kiedy pieniądze popłyną, zależy od tzw. kamieni milowych, czyli warunków, które musi spełnić Polska. Chodzi m.in. o likwidację Izby Dyscyplinarnej (powołanej wbrew obowiązującym w Polsce przepisom), reformę systemu dyscyplinującego sędziów oraz przywrócenie do orzekania już zwolnionych przez ID sędziów.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo KPO zostało zaakceptowane i co dalej?
Więcej o: