"Nam się to po prostu należy". Jarosław Kaczyński o KPO: Wierzę, że w KE zwycięży przyzwoitość

- Wierzę, że w Komisji Europejskiej zwycięży zdrowy rozsądek, poczucie rzeczywistości wojennej i zwykła przyzwoitość. Nam się to po prostu należy. Wypełniliśmy te warunki - powiedział Jarosław Kaczyński, nawiązując do Krajowego Planu Odbudowy. - Liczę na to, co jest dobre w ludziach, bo ci, którzy tam decydują na najwyższym szczeblu UE, to też są ludzie - dodał.

Prezes PiS był pytany we wtorek, czy pieniądze z KPO zostaną wypłacone Polsce. W ubiegłym tygodniu ministrowie finansów z 27 krajów UE zaakceptowali polskie KPO, jednak zanim nastąpi wypłata środków, potrzebne jest również spełnienie tzw. kamieni milowych przez Polskę, a te dotyczą m.in. sądownictwa.

Jarosław Kaczyński o KPO: Nam się to po prostu należy. Wypełniliśmy te warunki

- Wierzę, że w Komisji Europejskiej zwycięży zdrowy rozsądek, poczucie rzeczywistości wojennej i zwykła przyzwoitość. Nam się to po prostu należy. Wypełniliśmy te warunki. Nie było to dla nas jakoś specjalnie trudne - stwierdził Jarosław Kaczyński na antenie TVP Info. - Dlatego wydaje mi się, że powinno być dobrze - powiedział.

Więcej na temat KPO przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jednak, jak stwierdził prezes PiS, "złe siły działają cały czas". - Są też złe siły, ale ja liczę na to, co jest dobre w ludziach, bo ci, którzy tam decydują na najwyższym szczeblu UE, to też są ludzie - mówił Kaczyński.

Jarosław KaczyńskiKaczyński tłumaczy swoje odejście z rządu. "Takich zasad nie uznaję"

Krajowy Plan Odbudowy dla Polski zaakceptowany. Kiedy popłyną pieniądze?

Przypomnijmy, że Komisja Europejska zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy 1 czerwca - po ponad rocznych negocjacjach. W ramach KPO do Polski ma popłynąć 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro tanich pożyczek.

Kraje UE zatwierdziły polski KPO. Polska odwołała blokadę globalnego podatkuKraje UE zatwierdziły polski KPO. Polska odwołała blokadę globalnego podatku

To, kiedy pieniądze popłyną, zależy od tzw. kamieni milowych, czyli warunków, które musi spełnić Polska. Chodzi m.in. o likwidację Izby Dyscyplinarnej (powołanej wbrew obowiązującym w Polsce przepisom), reformę systemu dyscyplinującego sędziów oraz przywrócenie do orzekania już zwolnionych przez ID sędziów.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo KPO zostało zaakceptowane i co dalej?
Więcej o: